Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

"Komponować, pisać i doświadczać..." - wywiad z pianistką Kasią Pietrzko

sobota, 01 października 2022 12:32 / Autor: Michał Sierlecki
"Komponować, pisać i doświadczać..." - wywiad z pianistką Kasią Pietrzko
"Komponować, pisać i doświadczać..." - wywiad z pianistką Kasią Pietrzko
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

Gościem audycji "Z kulturą na TY" jest Kasia Pietrzko - pianistka, kompozytorka, aranżerka, która ze swoim trio wystąpiła w Kielcach na festiwalu „Memorial to Miles”. Rozmawiamy o jej fantastycznym debiucie, występach w zespole Tomasza Stańki, o jej miłości do fortepianu i poezji Norwida oraz tym, jak udało jej się wzbudzić duże zainteresowanie w całej Europie.

 

 

Kasia Pietrzko to pianistka, kompozytorka, aranżerka i absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich. W 2018 roku wystąpiła w kwartecie Tomasza Stańko w krakowskiej Alchemii. Wydarzenie to miało rozpocząć europejską trasę koncertową nowego kwartetu artysty, która została przerwana jego niespodziewaną śmiercią. Po wielkim sukcesie pierwszej płyty Kasia Pietrzko Trio „Forthright Stories” (2017), nagrodzonej „Mateuszem” Trójki, Grand Prix Jazz Melomani oraz nominacją do Fryderyka, Kasia rozpoczęła działalność koncertową na prestiżowych scenach muzycznych, festiwalach i showcases na całym świecie. Koncertowała m.in w studiu NDR w Hamburgu, na 12 Points Jazz Festival, Jazz Forum Showcase, Jazz au Chellah w Maroko, Brno Jazz Festiwal.

W pandemicznym 2020 roku trio Kasi Pietrzko przedstawiło swoją drugą autorską płytę zatytułowaną „Ephemeral Pleasures”. Album jest dowodem konsekwencji stylu i rozwoju autorskiego języka trio. Duch współpracy zespołu i potężna energia łączy się w niej z wysublimowaną mieszanką harmonicznej wyobraźni, liryzmu i nieograniczonej kreatywności. W maju 2021 roku Kasia Pietrzko Trio jako jedyny zespół reprezentował Polskę na międzynarodowych targach Jazzahead w Bremie. Na zaproszenie festiwalu Chopin i jego Europa Kasia Pietrzko wraz z saksofonistą Maciejem Kądzielą skomponowała jazzowe interpretacje wierszy Cypriana Kamila Norwida, recytowanych przez Andrzeja Chyrę. Premiera projektu miała miejsce w sierpniu 2021 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W listopadzie zaś, we współpracy z festiwalem Jesień Jazzowa im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej, napisała dzieło o tytule „Anxious Beauty”, wykonywane przez własne trio z towarzyszeniem kwintetu jazzowego i chóru mieszanego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO