Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Czas na przetwory

niedziela, 22 lipca 2018 00:36 / Autor: Beata Kwieczko
Czas na przetwory
Czas na przetwory
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Lato w pełni. Na rynku pojawiło się mnóstwo owoców i warzyw, z których można zrobić smaczne i zdrowe domowe konfitury, dżemy, soki, nalewki, sałatki czy marynaty. Wystarczy jedynie odrobina chęci i czasu, a przygotowane przez nas przetwory na pewno będą nas cieszyć swoim smakiem przez całą zimę.

Wszyscy doskonale wiemy, że domowe dżemy, marmolady, syropy czy sałatki smakują o wiele lepiej niż te, które można kupić w sklepach. W wielu rodzinach tradycją jest przygotowywanie przetworów, a większość naszych babć czy mam nie wyobraża sobie tego nie robić. - Nigdy nie kupuję żadnych sałatek ani dżemów tylko mam wszystko swoje. Zawsze przygotowuję dużo rodzajów przetworów, żeby wystarczyło dla całej rodziny. Swoje dżemy, nalewki czy sałatki smakują najbardziej – mówi Barbara Kundera z Koła Gospodyń Wiejskich w Leszczynach, która zna wiele sprawdzonych przepisów na domowe przetwory.

Należy podkreślić, że warto przygotowywać samodzielnie konfitury, marynaty czy sałatki, ponieważ mamy pewność, co zawierają. Do większość przetworów zakupionych w sklepach dodawane są różnego rodzaju polepszacze smakowe, sztuczne barwniki, substancje konserwujące, zagęszczające czy duże ilości cukru, co ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Poza tym, jeśli robimy je sami, możemy zaoszczędzić pieniądze i przygotować je tak, jak tylko chcemy.

DŻEMY I GALARETKI

- Osobiście preferuję mniej słodkie przetwory, dlatego do dżemów czy soków dodaję mniej cukru. Bardzo lubię dżem z cukinii, ponieważ ma kwaskowy, winny smak. Aby go przygotować, należy umyć cukinię, obrać ją ze skórki, usunąć z niej miąższ, zetrzeć na tarce o grubych oczkach i zasypać cukrem. Następnie odstawić na godzinę lub półtorej, a po tym czasie dosypać do tego cztery galaretki cytrynowe i jedną łyżkę kwasku cytrynowego. Tak przygotowaną miksturę należy gotować przez półtorej godziny, a następnie włożyć do słoików i zapasteryzować. Ja na pięć kilogramów cukinii używam jeden kilogram cukru – tłumaczy Barbara Kundera.

Oczywiście można przygotować również tradycyjne dżemy z różnych owoców, takich jak truskawki, śliwki, aronie, czy porzeczki. Wystarczy zasypać je cukrem, przesmażyć, włożyć do słoików i zapasteryzować. Gospodyni podkreśla, że porzeczki doskonale nadają się do przetwarzania, ponieważ zawierają duże ilości pektyny, która powoduje, że po ostudzeniu konfitury bardzo dobrze gęstnieją i nie trzeba do nich dodawać żadnych żelfixów, a jedynie trochę cukru.

- Z czarnej porzeczki można przygotować bardzo dobrą galaretkę. Żeby ją zrobić potrzeba około trzech kilogramów owoców i kilogram cukru. Najpierw moczę porzeczkę w zimnej wodzie, myję ją i czyszczę, a potem zasypuję owoce cukrem, mieszam i gotuję. Można również zmiksować owoce z cukrem blenderem na miałką masę. Gorącą galaretkę wkładam do słoików i pasteryzuję przez pięć minut – opisuje gospodyni.

DO CIASTA CZY NA NALEWKĘ

Smaczne dżemy można zrobić również z jabłek. W tym celu należy je umyć, obrać ze skórki i wykroić z nich gniazda nasienne. Potem można je zetrzeć na tarce o grubych oczkach albo pokroić w cienkie plastry. Po dodaniu cukru, wszystko trzeba zasmażyć i przełożyć do słoików. Oczywiście na końcu potrzebna jest pasteryzacja. Tak przygotowany dżem można użyć nie tylko jako dodatek do kanapek, ale również jako nadzienie do szarlotki. Wystarczy dodać do niego tylko odrobinę cynamonu.

Z czarnej porzeczki można zrobić też pyszny sok w sokowirówce. Podobnie jak z aronii. Obydwa owoce nadają się też doskonale do zrobienia nalewek. - Żeby zrobić nalewkę z aronii potrzeba półtora kilograma owoców, około stu listków z wiśni, cukier i spirytus. Jeżeli chodzi o aronię do nalewki, to najlepiej ją po zerwaniu zamrozić przez jeden lub dwa dni, bo wtedy jest lepsza. Aronię razem z liśćmi należy zasypać cukrem i zagotować, potem trzeba ją przecedzić przez sitko i do uzyskanego syropu dodać spirytusu – mówi.

OGÓRKI W ROLI GŁÓWNEJ

Bardzo dobre są również przetwory z warzyw. Najwięcej można ich zrobić z ogórków. Barbara Kundera poleca ogórki po żydowsku. - Na dno słoika wkładamy plasterek marchewki, kawałek cebuli, nać pietruszki i selera. Ogórki myjemy i kroimy w ósemki ze skórką. Następnie zalewamy je zalewą octową i pasteryzujemy.

Każda gospodyni domowa potrafi na pewno zrobić ogórki kiszone. Wystarczy na dno słoika włożyć kawałek chrzanu, liść laurowy, ziele angielskie, gorczycę, baldachim kopru i liść wiśni lub porzeczki, dzięki któremu ogórki pozostaną twarde. Następnie trzeba ułożyć umyte ogórki ciasno w każdym słoiku ciemniejszą stroną do góry i zalać je wodą z solą. – Nie wiem, jak robią inni, ale ja zalewam ogórki gorącą wodą i po zakręceniu odwracam słoiki do góry dnem, aby się wszystko lepiej zakisiło – stwierdza gospodyni.

Z tych samych warzyw można zrobić też przepyszne korniszony. Do słoików wkładamy takie same przyprawy, jak do ogórków kiszonych, tylko zamiast wody z solą, używamy zalewy octowej. Gospodyni radzi do trzech litrów wody dodać dwie szklanki octu oraz oczywiście sól i cukier. Korniszony należy pasteryzować około 10 minut.

Do przygotowania sałatek nadają się właściwie wszystkie warzywa, dlatego można śmiało poeksperymentować łącząc dowolne składniki. – Najczęściej przygotowuję sałatkę z kapusty, marchewki, pietruszki, papryki, czerwonych i zielonych pomidorów oraz cebuli. Wszystkie warzywa kroję, zasypuję solą i odstawiam na trzy lub cztery godziny. W międzyczasie przygotowuję zalewę podobną jak do korniszonów. Na koniec nakładam sałatkę do słoików, uzupełniam zalewą octową i pasteryzuję kilka minut – informuje Kundera. Tak przygotowane sałatki nadają się idealnie jako dodatek do obiadu.

A więc - do roboty i smacznego!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO