Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

E-pomoc dzieciom

piątek, 08 listopada 2013 12:10 / Autor: Katarzyna Bernat
E-pomoc dzieciom
E-pomoc dzieciom
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z psychologiem Anną Gadawską i pedagogiem Agnieszką Stoińską ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach.

- Pierwszego października Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach uruchomił Internetową Poradnię dla Rodziców. Do tej pory MOPR oferował różne formy pomocy, w tym telefon zaufania i kontakt osobisty, teraz pojawiła się zupełnie nowa oferta – porada internetowa. Skąd ten pomysł?

A.G. - Internet jest teraz wszechobecny, to ogólnie dostępna i popularna forma kontaktu. Właśnie dlatego w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i stworzyć coś takiego jak Internetowa Poradnia dla Rodziców.

- Jakie są główne założenia tego projektu?

A.G. - Chodzi przede wszystkim o dotarcie do jak największej liczby osób i umożliwienie im tego rodzaju kontaktu z nami. Mamy świadomość, że czasem łatwiej i wygodniej jest się skontaktować przez Internet. Maila można napisać w godzinach wieczornych, po pracy, kiedy jest chwila czasu przez snem. Istnieje też grupa osób, która po prostu woli taką formę kontaktu, niż przyjście do placówki osobiście.

- Zgodnie z założeniami, poradnia będzie działać do końca grudnia, czyli w sumie trzy miesiące. Jak konkretnie każdy rodzić może skorzystać z pomocy?

A.S. – Poradnia działa całodobowo, 7 dni w tygodniu. Codziennie na maila odpowiada inny specjalista: pedagog, prawnik, psycholog. Staramy się, by pomoc została udzielona jak najszybciej, nawet jeśli mail został wysłany na przykład w sobotę wieczorem. Choć bywa, że problem jest złożony i wymaga konsultacji dwóch specjalistów z naszego ośrodka.

A.G. – Czasem nie jesteśmy w stanie udzielić bardzo szczegółowej odpowiedzi, ponieważ nie wiemy do końca co się dzieje. Dlatego zawsze zachęcamy do kontaktu indywidualnego, zapraszamy na jednorazową konsultację. Można się do nas zgłosić anonimowo.

- Jakie pytania pojawiają się najczęściej?

A.S. - Są to pytania dotyczące problemów wychowawczych i trudności w radzeniu sobie w relacjach z dziećmi. Był mail od mamy, którą zaniepokoiło postępowanie dziecka. W domu zachowywało się zupełnie naturalnie, natomiast w pewnym momencie nie chciało chodzić do przedszkola. Inne zapytanie dotyczyło urlopu macierzyńskiego. Pytają nie tylko mamy, również ojcowie zgłaszają swoje problemy w kontaktach z synem lub córką. Dodajmy, że e-maile można wysyłać pod adres e-poradnia@mopr.kielce.pl.

- Poradnia działa w ramach pilotażowego projektu, na który składają się jeszcze inne działania. Jakie?

A.S. - Istotnie, Internetowa Poradnia dla Rodziców jest jednym z 9 zadań, realizowanych w ramach projektu „Mądry rodzic – bezpieczny dom”. Wśród nich znalazły się warsztaty dla najmłodszych „Mały reporter”, podczas których dzieci nagrywały sondę uliczną na temat „wychowania bez klapsa”. Są także mini warsztaty dla dorosłych „Jak być lepszym rodzicem”, odbywające się w szkołach. Dodatkowo planowane są również bezpłatne konsultacje dotyczące mediacji rodzinnych. To oferta dla rodziców, którzy podjęli decyzję o rozwodzie, bądź są w jego trakcie i nie wiedzą, jak na rozstanie przygotować dziecko, czy jak podzielić obowiązki związane z jego opieką.

- Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Cioroch

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO