Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Grunt to się nie dać!

sobota, 01 września 2018 13:00 / Autor: Radio eM
Radio eM

Jedenastoosobowa reprezentacja Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach weźmie udział w Parkinsoniadzie. Sportowo-integracyjna impreza dla osób cierpiących na tę chorobę odbędzie się w dniach od 7 do 9 września w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji.

Parkinsoniada to cykliczna impreza o zasięgu europejskim. W tym roku wystartuje po raz jedenasty. Ma charakter reprezentacyjno-sportowo-integracyjny i obejmuje kilka dyscyplin sportowych, między innymi boccię, piłkę nożną, koszykówkę, kręgle, rzutki i tenis stołowy.

Ćwiczą przed wyjazdem

- Jest to dla nas nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że w Parkinsoniadzie będziemy brać udział po raz pierwszy i to na wyjeździe. Żeby je podjąć, zaprosiliśmy do nas instruktora gry boccia Andrzej Janowskiego i zajęcia te sprawdziły się doskonale niezależnie od zaawansowania choroby i kondycji osób, które biorą w nich udział. W boccię można grać w każdej pozycji, nawet z niewielką sprawnością, a nasz trener, który sam jeździ na wózku, bardzo nas wspiera. Chcemy też spróbować sił w piłce nożnej - mówi Anna Pluta, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach.

Stowarzyszenie będzie uczestniczyć w Parkinsoniadzie jako grupa reprezentacyjna środowiska z Kielc i województwa świętokrzyskiego, ale również jako istotny składnik reprezentacji Polski.

- Transport na Słowację pojazdem przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych zapewni kielecki MOPR, podobnie jak wstęp na klubową salę gimnastyczną z przyrządami. O trenerów wybranych dyscyplin i o sponsorów, którzy zafundują między innymi zakup odzieży reprezentacyjnej na tę okoliczność staramy się sami. Koszt opłaty uczestnictwa w imprezie wynosi 50 euro dla pojedynczego zawodnika - informuje Anna Pluta.

Zajęcia w klubie seniora

Na co dzień podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona spotykają się regularnie w poniedziałki i w piątki, aby się rehabilitować i integrować społecznie. Zajęcia odbywają się w Klubie Seniora przy ulicy Żeromskiego 44.

- Nasi podopieczni to seniorzy, którzy wcześniej byli aktywnymi ludźmi. Mimo schorzenia, korzystają z różnych zajęć i na co dzień funkcjonują bardzo dobrze. Robią wszystko, żeby się nie dać chorobie. Przychodzą do naszego klubu dwa razy w tygodniu i od godziny 10.30 do 14 ćwiczą - informuje prezes Stowarzyszenia.

W Klubie Seniora odbywają się zajęcia muzyczne, logopedyczne, taneczne i sportowe. - Robimy wszystko, aby aktywizować i usprawniać naszych podopiecznych. Zajęcia zasadnicze z fizjoterapii, logopedii i muzykoterapii odbywają się w poniedziałki i w piątki i są bezpłatne. Staramy się organizować też okolicznościowe spotkania, wyjścia kulturalne, wyjazdy rehabilitacyjne oraz zawody. Mamy minimalne zbiórki na ponadprogramowe zajęcia sportowe lub kulturalne, ale wszystko co najważniejsze jest darmowe i dostępne dla każdego, kto potrzebuje wsparcia. Szukamy też oczywiście sponsorów, patronów, dobrych aniołów, którzy zechcą nam pomóc finansowo, kupić sprzęt lub pojechać na zawody - tłumaczy Anna Pluta.

Każdy, kto chciałby w jakiś sposób pomóc podopiecznym świętokrzyskiego stowarzyszenia w przygotowaniu do imprezy lub w ich codziennym zmaganiu się z chorobą, proszony jest o kontakt pod numerem telefonu: 502 683 368.

Beata Kwieczko

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO