Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

PUBLICYSTYKA

Jak się szczepić, to w Kielcach

piątek, 24 października 2014 15:44 / Autor:
Jak się szczepić, to w Kielcach
Jak się szczepić, to w Kielcach

Zapalenie płuc, uszu lub opon mózgowych u najmniejszych pociech. Rak szyjki macicy u kobiet, przewlekła grypa. Każdej z tych dolegliwości można uniknąć, i to za darmo. Trzeba jednak mieszkać w Kielcach. Niektórzy się tu meldują, by korzystać z przywileju darmowych szczepień fundowanych przez władze miasta.

Zabójcze pneumokoki

Kielce, podobnie jak miasta w Wielkiej Brytanii, przystąpiły na początku 2006 roku do programu powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom. Dzięki temu każdego roku dzieci w wieku 3-, 5- i 12 miesięcy mieszkające w Kielcach otrzymują trzy bezpłatne dawki szczepionki. – Przeznaczamy na to prawie półtora miliona złotych, planujemy zaszczepić około dwa tysiące maluchów – informuje Mieczysław Tomala, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM.

Pneumokoki są po malarii drugim na świecie powodem zgonów. Każdego roku około 1,5 mln ludzi umiera w wyniku zakażeń pneumokokowych. Prowadzą one m.in. do zapalenia płuc. – Ta choroba dla małego dziecka w pierwszym i drugim roku życia jest bardzo niebezpieczna. Często niestety kończy się śmiercią – przestrzega dr Marian Patrzałek, specjalista chorób zakaźnych i wakcynologii, który miał znaczący wkład przy wdrożeniu szczepień w Kielcach.

Dzięki profilaktyce szczepione są wszystkie bez mała kieleckie dzieci, które niemal przestały chorować na zapalenia płuc i uszu, Dość powiedzieć, że ilość zachorowań spadła o prawie 90 proc. To jednak nie wszystko. Na szczepieniach skorzystały także… osoby starsze. Babcie i dziadkowie ze względu na wiek i obniżoną odporność również znajdują się w grupie ryzyka zakażenia pneumokokowego. W Kielcach spadek zachorowalności wśród emerytów wynosi ponad około 60 proc. – Tylko dlatego, że ich wnuki są szczepione – dodaje dr Patrzałek.

Szwajcaria, Austria i… Kielce

Meningokoki to bakterie wywołujące zakażenie meningokokowe, będące najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Narażony na nie jest każdy, jednak szczególną grupą ryzyka są dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia. Zdarza się, że bakterie mogą wywoływać ogniska epidemiczne. – Co prawda w Kielcach, dzięki dobremu leczeniu notowaliśmy mało zgonów, jednak były województwa, choćby zachodniopomorskie, w którym co drugie dziecko umierało z powodu ropnego zapalenia opon wywołanego przez meningokoki – mówi dr Patrzałek.

Na świecie powszechne szczepienia przeciwko meningokokom prowadzone są jedynie w Szwajcarii, Austrii oraz od 2008 roku w… Kielcach. Jak podkreśla dr Patrzałek, inne kraje Unii Europejskiej dopiero rozważają możliwość wprowadzenia kieleckiego modelu. Bezpłatną szczepionkę można otrzymać dwukrotnie. Teraz dostaną ją roczniki 2001 i 2012. Planowany koszt szczepień 3380 osób to ponad 405 tys. zł.

Plama na europejskim honorze

Od 2012 roku można się u nas zaszczepić za darmo także przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Prowadzi on do raka szyjki macicy. W Polsce rocznie umiera z tego powodu 1500-2000 kobiet po trzydziestce. – To plama na honorze europejskim – zauważa dr Patrzałek.

Szczepieniu poddawane są dziewczynki chodzące do VI klasy. – Apeluję do rodziców, żeby przekonali swoje pociechy do tych szczepień. W tym roku mamy wyjątkowe kłopoty, bo z grupy 800 dziewcząt przyszło tylko 320. To mało. Mamy nadzieję, że do końca roku się to zmieni – uczula dyr. Tomala. Dodajmy, że na te szczepionki władze Kielc przeznaczyły 363 tys. zł. Niewiele mniej, bo 307 tys. przekazane zostało na szczepienia przeciwko grypie. Z ostatniego programu skorzystać mogą mieszkańcy powyżej 55 roku życia. Tegoroczna grupa docelowa obejmuje ponad 10 tys. świadczeń.

Kielczanie na wszystkie szczepienia powinni się zgłaszać do placówek, w których znajdują się ich karty zdrowia.

Maciej Urban

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO