Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

KPT się rozkręca

piątek, 07 listopada 2014 13:18 / Autor: Katarzyna Bernat
KPT się rozkręca
KPT się rozkręca
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Okolice Kieleckiego Parku Technologicznego zmieniają się nie do poznania, a rozmach inwestycyjny robi wrażenie. I jest niezwykle potrzebny, bo w dotychczasowych obiektach już brakuje miejsc. - W ocenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego jesteśmy jednym z najlepszych parków w Polsce. Ale nasze ambicje sięgają jeszcze wyżej – podkreśla Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Jak wysoko?

KPT został powołany do życia w 2008 roku. Po sześciu latach z jego pomieszczeń i usług (m.in. wsparcia ekspertów od marketingu, przygotowania biznesplanu, audytów technologicznych i projektów wzorniczych) korzysta po preferencyjnych stawkach blisko sto firm. – W najbliższych dniach podpiszę setną umowę. I na tym na razie koniec, bo zrobiło się u nas zbyt ciasno. Nie mamy gdzie lokować nowych partnerów – ubolewa Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. To jednak na szczęście zmieni się już w przyszłym roku.

Jak u Kopernika

Przy ulicy Olszewskiego, gdzie mieści się siedziba instytucji, dzieje się dużo. Dopiero co zakończył się remont drogi, która wreszcie spełnia wymogi XXI wieku, trwa modernizacja budynku po dawnej Wyższej Szkole Umiejętności (wykupionego przez KPT) i budowa trzech hal o łącznej powierzchni 10 tys. m. kw.

- Naszą strategię oparliśmy na wsparciu konkretnych dziedzin życia. Dlatego w budynku po WSU pojawi się zespół ukierunkowanych w stronę branży teleinformatycznej inkubatorów. Oddamy do użytku także pięć laboratoriów badawczych, które wznosimy we współpracy z takimi markami jak IBM, HP, Sisco czy NASK – wyjaśnia Mazurkiewicz.

To jednak nie wszystko, bo powstanie tu także Energetyczne Centrum Nauki, porównywane przez niektórych do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. - Idea jest podobna. To będzie miejsce dla wszystkich kielczan. Chcemy zachęcić dzieci i dorosłych do poznawania tajników tego świata poprzez zabawę – dodaje dyrektor KPT. Co ciekawe, w budynku zostanie zorganizowane także przedszkole, w którym lokatorzy parku będą mogli zostawiać swoje pociechy.

Czynsze spadną

Interesująco zapowiada się też koncepcja hal produkcyjnych. Tereny te zostały zakwalifikowane do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki czemu firmy będą mogły korzystać nie tylko z preferencyjnych stawek czynszu, ale i z przywilejów podatkowych. Obiekty powinny być gotowe do połowy 2015 roku, lecz proces zasiedlania i rekrutacji ruszy jeszcze w okresie zimowym. – Spodziewamy się dużego zainteresowania. Już dzisiaj otrzymujemy liczne sygnały o chęci skorzystania z naszych usług – mówi Mazurkiewicz.

W ostatnich dniach do KPT dotarły dobre informacje o 22 mln zł. dodatkowej transzy środków, uzyskanych z oszczędności Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Zostaną one przekazane na optymalizację efektywności energetycznej parku. Co to znaczy? Na parkingu, który powstał naprzeciwko głównej siedziby, nad miejscami parkingowymi pojawią się specjalne wiaty wykonane z instalacji fotowoltaicznej, pozwalającej w stu procentach zasilić główną siedzibę parku w energię. Dzięki temu utrzymanie KPT będzie tańsze, a to przełoży się na portfele lokatorów - stawka za metr kwadratowy obniży się.

Wejdą Chińczycy?

KPT dba też o mniejsze inwestycje, takie jak biblioteka materiałowa - powstanie ona we współpracy z instytutem designu z Włoch oraz uniwersytetem ze Stanów Zjednoczonych. Do życia zostanie także powołane Centrum Kompetencji Fashion Design, w którym wykształcą się projektanci. Ich zadaniem będzie między innymi tworzenie nowych wzorów użytkowych. W budynkach parku znajdzie również miejsce nowoczesna prototypowania, oparta na trzech technologiach: żywicznej, polimerowej i spieków metali.

- Postaramy się o uzbrojenia kolejnych terenów inwestycyjnych oraz budowę dróg wewnętrznych. Widzimy spore zainteresowanie firm chcących tu zbudować własne zakłady przemysłowe. Od czerwca 2015 planujemy sprzedaż tych terenów – mówi Mazurkiewicz.

W KPT rozpoczęły się też prace nad koncepcją Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. – To jeden z najtrudniejszych projektów, bo angażujący wiele środowisk. W przyszłym roku rozpiszemy przetarg i chcielibyśmy, żeby centrum zaczęło funkcjonować w 2016 roku. Zamierzamy zrobić to w systemie podpatrzonym w Niemczech. Zakłada on połączenie nauki teoretycznej z praktyczną nauką zawodu. Zamierzamy ściśle współdziałać z placówkami oświatowymi, wykorzystamy też nasze zagraniczne kontakty – wyjaśnia dyrektor KPT.

Miasto wciąż liczy także na współpracę z Chinami. W ostatnich miesiącach odbył się szereg spotkań z przedstawicielami Z-Parku w Pekinie. –. To największy na świecie, skupiający 22 tysiące firm park technologiczny, uzyskujący 500 miliardami dolarów obrotu rocznie, dlatego jest dla nas zaszczytem, że Chińczycy chcą tu, w Kielcach, mieć swojego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej. Wybrali nas podobno dlatego, że otrzymali rekomendacje z Komisji Europejskiej. Odbyły się już pierwsze rozmowy merytoryczne i trzymamy kciuki za powodzenie tej współpracy, choć to zależy oczywiście od wielu czynników – podkreśla prezydent Lubawski.

Tomasz Porębski

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO