Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Przyjaciele Ziemi

wtorek, 01 lipca 2014 13:38 / Autor: Katarzyna Bernat
Przyjaciele Ziemi
Przyjaciele Ziemi
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Wszystkie działania prowadzone przez Ligę Ochrony Przyrody zmierzają do poprawienia warunków życia w naszym środowisku. Jednym z nich jest konkurs „Zostań przyjacielem ziemi”, adresowany do szkół podejmujących najwięcej starań na rzecz ochrony przyrody.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest krzewienie zasady „Myśl globalnie – działaj lokalnie” Warunków wzięcia udziału w tym konkursie nie trzeba długo wyjaśniać. Podstawowym jest po prostu godna postawa przyjaciela Natury.

- Liczy się całokształt działań wykonanych przez szkołę lub przedszkole w ciągu roku. Są to różne akcje, w dużej mierze zależne od inwencji twórczej nadzorujących je nauczycieli i opiekunów. Najwspanialsze jest to, że do tych zadań udaje się zaangażować nie tylko pedagogów i uczniów szkoły, ale również ich rodziny - rodziców, dziadków, rodzeństwo. Odzyskiwanie surowców wtórnych, opieka nad pomnikami przyrody, świętowanie Dnia Ziemi, Dnia Drzewa - to wszystko znakomicie wpisuje się w pojęcie „eko-życia”. Są też akcje prowadzone przez placówki oświatowe, o których LOP nie wie, a chciałby, choćby po to, by nagradzać za nie. Każda forma wdrażania zachowań, mających w założeniu dbanie o środowisko jest dobra – mówi Beata Antoszewska, prezes Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach.

Konkurs ma charakter „zdrowej-choroby”, którą nauczyciele zarażają dzieci, a dzieci swoich najbliższych domowników i rodzinę. Troska o dobro natury mobilizuje do poprawy jej stanu, a tym samym naszego samopoczucia. To inwestycja w przyszłość, naszą i naszych dzieci. Skutkiem tego konkursu jest ograniczenie odpadów przeznaczonych na wysypisko, odzyskiwanie z odpadów komunalnych surowców do ponownego wykorzystania, zazielenianie terenów zaniedbanych, zagospodarowanie i pielęgnacja dydaktycznych i rekreacyjnych ogrodów przedszkolnych, otoczenie opieką naturalnych stanowisk roślin, pomników przyrody, stworzenie korzystnych warunków dla gniazdowania ptaków oraz opieka nad zwierzętami, w szczególności bezdomnymi i dzikimi.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych, przedszkolnej oraz szkół podstawowych, dla klas I – III. Warto być eko, warto się tym pochwalić i warto zdobywać cenne laury. W tym roku Lidze Ochrony Przyrody, dzięki dofinansowaniu ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Kielce, udało się przekazać na nagrodę tablicę interaktywną z rzutnikiem, laptopem i wszystkimi urządzeniami, potrzebnymi do przeprowadzenia „e-lekcji”. Ten nowoczesny sprzęt otrzyma laureat konkursu w kategorii przedszkolnej. Tak dobrze wyposażonych placówek oświatowych dla najmłodszych jest w województwie świętokrzyskim niewiele. Pozostałe nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - są to cenne pomoce dydaktyczne dla szkół. Wszyscy laureaci otrzymają książki, gadżety oraz pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela Ziemi”. Biorący udział w przedsięwzięciu mogą również liczyć na drobne upominki oraz dyplomy za udział w całej akcji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO