Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Rok inwestycji

piątek, 12 stycznia 2018 10:56 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Rok inwestycji
Rok inwestycji
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Aż 275 milionów złotych – tyle przewidziano w tegorocznym budżecie miasta na inwestycje. Wśród nich są zadania związane z oświatą, pomocą społeczną, gospodarką komunalną, kulturą oraz sportem. Największe jednak pieniądze, bo blisko 170 milionów, pochłoną inwestycje drogowe i komunikacyjne.

– Musimy wykorzystać środki unijne, bo prawdopodobnie to ostatnia szansa na tak duże dofinansowanie – mówi Barbara Nowak, skarbnik miasta. Dotacje z Unii Europejskiej wzrosną o 13 procent, co oznacza dodatkowe 133 miliony złotych w budżecie.

Miliony na drogi

Najbardziej skorzystają drogowcy. Miejski Zarząd Dróg będzie miał bardzo pracowity rok. Przede wszystkim zakończy się remont ulicy rotmistrza Pileckiego, który pochłonie blisko 40 milionów złotych. – Ulica uzyska status drogi wojewódzkiej numer 764. Dzięki temu odciąży zatłoczoną obecnie ulicę Wrzosową, która straci te uprawienia – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD.

W tej części miasta zajdzie jeszcze jedna duża zmiana. W tym roku ruszy przebudowa ulicy Wapiennikowej. Drogowcy rozpatrują oferty przetargowe na wykonawcę. Remont pochłonie ponad 28 milionów złotych. Wszystko jest też gotowe, aby rozpocząć przebudowę ulic Łopuszniańskiej i Olszewskiego. Roboty przy większości tych inwestycji będą toczyć się przez dwa lata. Oprócz tego MZD zajmie się szeregiem mniejszych dróg i ulic osiedlowych. Remont przewidziany jest na ulicach: Barwinek, Cmentarnej, Miłej oraz części Piekoszowskiej.

Priorytetem dworzec

Najbardziej wyczekiwaną inwestycją jest całkowita przebudowa dworca autobusowego. Do końca stycznia poznamy wykonawcę, a pierwsze prace rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia. Przebudowa ma kosztować ponad 40 milionów złotych. Po remoncie budynek będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w kraju. Zachowa swój unikalny wygląd, ale w środku zupełnie się zmieni. Ceramiczne talerze na ścianach, multimedialna biblioteka, miejsce na miejskie wystawy czy zegar planet – to tylko niektóre innowacje, jakie zaproponowali architekci Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz, którzy wygrali konkurs na projekt przebudowy naszego spodka.

Za mało na oświatę

Sporo będzie się też działo w oświacie, ale wciąż nie tyle, ile powinno. O większe pieniądze na remonty szkół starali się radni komisji edukacji. Argumentowali to koniecznością przeprowadzenia inwestycji wynikających z zaleceń sanepidu: remontów toalet i szatni, malowania ścian oraz remontu posadzek. Modernizację energetyczną zaplanowano natomiast w SP nr 28 przy ulicy Szymanowskiego oraz w ZSI przy ulicy Hauke-Bosaka.

Duże nadzieję są wiązane z budową kieleckiego Centrum Kształcenia Praktycznego. W nowoczesnych pracowniach CKP przy ulicy Łódzkiej będzie prowadzona działalność edukacyjna dla czterech branż: metalowej, mechanicznej i mechatronicznej, elektrycznej i elektronicznej oraz informatycznej. Do Centrum trafi młodzież z publicznych szkół zawodowych. – To bardzo skuteczne kształcenie, bo tak naprawdę nauczycielami będą pracownicy firm, w których uczniowie później znajdą zatrudnienie – wyjaśnia prezydent Wojciech Lubawski. Na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego zarezerwowano w tegorocznym budżecie prawie 14 milionów złotych. Oprócz tego III LO im. C.K. Norwida doczeka się nowej hali sportowej; jej koszt to ponad 6 milionów złotych.

Więcej miejsca dla zwierząt

Sporo będzie się też działo w gospodarce komunalnej i mieszkaniowej. Władze miasta planują wybudować kanalizację deszczową na ulicy Piekoszowskiej na odcinku od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Malików. Sieć wodociągowo–kanalizacyjna powstanie na osiedlu Ostra Górka, natomiast kanalizacja sanitarna na ulicy Cedro-Mazur. W końcu remontu doczeka się schronisko dla zwierząt w Dyminach. Będzie on kosztował ponad trzy miliony złotych.

– Przebudowa zakłada powstanie kociarni, polany edukacyjnej, nowych boksów, myjni oraz miejsca na kwarantannę. – Przede wszystkim zmienią się warunki bytowania zwierząt, ale także radykalnie poprawią warunki pracy. Zostanie też wydzielone nowe miejsce kwarantanny, a oprócz tego powstanie pełnowymiarowy szpitalik – wylicza Ryszard Muciek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych w kieleckim magistracie.

Na Kadzielni… wodospady

Na ponad 16 milionów złotych wyceniono inwestycje, które przeprowadzi kielecki Geopark, odpowiedzialny między innymi za Rezerwat Kadzielnia i Ogród Botaniczny. Kadzielnia w tym roku wypięknieje. Powstaną punkty widokowe, zostanie zabezpieczona górna część osuwiska, zaplanowano też budowę ścieżek pieszo-rowerowych, wymianę oświetlenia i ławek. Największą atrakcją będą jednak sztuczne wodospady. Miałyby one pobierać wodę z pozostałości po jeziorku szmaragdowym. Kolejne prace są zaplanowane także w Ogrodzie Botanicznym, który na wiosnę powinien być już oddany do częściowego użytku.

Prawie pół miliona złotych zarezerwowano na rozbudowę i modernizację miejskiego systemu monitoringu. Kamery zostaną zamontowane na ulicach: Fabrycznej, Hutniczej, Pańskiej i Giserskiej. Korona Kielce doczeka się podgrzewanej murawy przy ulicy Szczepaniaka. Ma ona kosztować 2,5 miliona złotych. O milion tańsza będzie przebudowa i doposażenie budynku Świętokrzyskiego Klubu Abstynentów „Raj” w Kielcach oraz rozbudowa Dziennego Ośrodka Socjoterapii przy ulicy Wikaryjskiej.

Piotr Natkaniec

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO