Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Zapomniany kapłan

niedziela, 04 sierpnia 2019 21:12 / Autor: Michał Łosiak
Zapomniany kapłan
Zapomniany kapłan
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Gorliwy kapłan, społecznik, patriota, poseł na Sejm i obrońca praw zwierząt – wiele można powiedzieć o księdzu Adamie Błaszczyku, ostatnim przedwojennym proboszczu parafii św. Wojciecha w Kielcach. Wciąż za mało wiemy o tej zasłużonej dla Kielc postaci.

Ksiądz Adam Błaszczyk urodził się 29 listopada 1882 roku w Pilicy. Pobierał naukę w gimnazjum w Pińczowie i Radomiu. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Uczył się również w Akademii Duchownej w Petersburgu.  Tam otrzymał tytuł doktora teologii. 13 czerwca 1907 roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską. Pierwszą parafią, do której trafił była wspólnota katedralna, a w 1913 roku objął swoje pierwsze probostwo w Igołomi.

Kapłan i społecznik

Na pierwszy rzut oka zwykłą i zwyczajną pracę duszpasterską, łączył ksiądz Błaszczyk z aktywnością w sferze społecznej. Dzień po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 12 listopada 1918 roku, z inicjatywy biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego powstał Związek Księży Diecezji Kieleckiej „Praca”, który miał przyczynić się do zaangażowania kapłanów również w życie społeczne. Ksiądz Adam Błaszczyk pełnił w nim funkcję prezesa oraz wiceprezesa. W 1917 roku został także redaktorem naczelnym tygodnika o tematyce społeczno-oświatowej „Ojczyzna” i stworzył wokół niego narodowe środowisko polityczne, a w 1918 roku objął prezesurę Wydawnictwa „Jedność”.

W tym czasie działalność kapłana była niezwykle szeroka. Został między innymi prezesem reaktywowanego Towarzystwa Rolniczego, które miało za zadanie wspierać, pomagać i organizować rolników. Zaangażowany był także w pomoc sierotom, wchodząc w skład Komitetu „Chleb głodnym dzieciom” oraz w działalność Komitetu Wojewódzkiego Pomocy Polskiej Młodzieży Akademickiej.

Ksiądz Adam działał również na rzecz praw zwierząt. Przewodził kieleckiemu oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, wygłaszając tam między innymi wykłady i prelekcje. „O kulturze narodu świadczy jego stosunek do zwierząt”, mówił.

Słomniki, Sejm i u świętego Wojciecha

Ważnym okresem w życiu kapłana był rok 1930. Wówczas został proboszczem w parafii Słomniki. Tam też niezwykle aktywnie realizował swoje powołanie. Prowadził Akcję Katolicką i zaangażował parafian w pomoc krajom misyjnym, zakładając Koło Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i organizując pierwszy w Polsce specjalny pochód misyjny. Dbał również o tamtejszą świątynię, budując kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej.

W tymże roku został posłem na Sejm z ramienia Stronnictwa Narodowego, co było wielkim sukcesem ze względu na trudności, jakie napotykały ugrupowania opozycyjne ze strony obozu sanacyjnego w trakcie wyborów. Ksiądz Błaszczyk określił ówczesną sytuację polityczną następująco:„Wybory były już tylko farsą, a posłowie zastraszonymi marionetkami”. W 1939 roku kapłan objął urząd proboszcza parafii św. Wojciecha w Kielcach, który sprawował do 1944 roku, kiedy z powodu choroby zrezygnował. Zmarł w Domu Księży Emerytów 16 stycznia 1946 roku.

Pamiętają o grobie kapłana

DSC 24711

Wielkości księdza Błaszczyka z pewnością nie odzwierciedla skromny i zaniedbany pomnik znajdujący się na Cmentarzu Starym w Kielcach. Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Stanisława Grabdy postanowiła jednak to zmienić. – Przywracamy pamięć o osobach zasłużonych dla regionu, tym razem o wybitnym kapłanie, jakim niewątpliwie był ksiądz Adam. Mamy już płytę z czerwonego piaskowca, którą ufundowała Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię. Uzyskaliśmy szereg pozwoleń na prace konserwatorskie. Mówimy o renowacji rozpadającego się krzyża, naprawie fundamentów i wyczyszczeniu istniejących płyt – tłumaczy Wojciech Zapała, prezes grupy rekonstrukcyjnej. Na te prace potrzebne są jednak pieniądze. Zbiórki będą prowadzone od września przy kieleckich parafiach. Datki można również wpłacać na konto organizacji. Szczegóły na www.grabda.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO