Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Złotówki wspólnej pamięci

poniedziałek, 29 października 2018 12:52 / Autor: Radio eM
Złotówki wspólnej pamięci
Złotówki wspólnej pamięci
Radio eM
Radio eM

Od 1993 roku wolontariusze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach 1 i 2 listopada zbierają datki na ratowanie zabytków kieleckich cmentarzy. Kielczanie nie szczędzą pieniędzy. Dzięki nim dawny blask odzyskało już kilkaset nagrobków.

– W 2017 roku dzięki pieniądzom z cmentarnej kwesty udało się nam odnowić 15, a w 2018 – 14 pomników. Przez wszystkie te lata, kiedy kielczanie wrzucają do naszych puszek datki na konserwację tych zabytków, o które zadbać musimy wszyscy, bo rodziny już nie żyją, cmentarze w naszym mieście zmieniły swój wygląd – mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, organizującego w listopadowe dni zbiórki na kieleckich cmentarzach.

Małe dzieła sztuki

Wiele pięknych, głównie XIX-wiecznych nagrobków niszczało. Pochyliły się, popękały, korozja zjadała krzyże i żeliwne ogrodzenia, wartościowych rzeźb nie było widać spod mchu albo bluszczu. Niektóre potrzebowały tylko drobnych prac konserwatorskich, inne wymagały kompleksowej naprawy. A po konserwacji okazywało się, że nagrobki są małymi dziełami sztuki kamieniarskiej i odlewniczej, że wiele wykonano w kieleckich warsztatach, a niektóre łączą trzy rodzaje kamienia.

Każdego roku członkowie Stowarzyszenia, razem z setkami kwestujących uczniów i dorosłych, zbierają datki do przygotowanych puszek. – Przez ponad pół wieku kwestowało z nami ponad osiem tysięcy osób – mówi Stanisław Szrek. – Dawniej byli to przedstawiciele władz, artyści. Teraz jest ich coraz mniej. Pomaga nam młodzież. Przed nami znów kwesta, zachęcam wszystkich kandydatów na radnych, choć będzie już po po wyborach, by stanęli na półtorej godziny z puszką na cmentarzu. Mamy 20 punktów na cmentarzach: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym i Prawosławnym, na Piaskach, Białogonie, Cedzynie. Do kwestowania z jedną skrzynką w jeden dzień potrzeba 12 osób, do 30 skrzynek – ponad 300 osób. Dlatego apelujemy o pomoc.

Wspólna sprawa

Dzięki pieniądzom z kwest na kieleckich cmentarzach prawie już nie ma niszczejących, zarastających trawą i zielskiem nagrobków. Ale pozostaje wiele, które trzeba poprawiać, bo korozja rozsadza krzyże, bo trzeba odtwarzać w tworzywie ukradzione przez złodziei metalowe części i elementy.

– Dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam swoją pracą i darowanymi pieniędzmi ratować nagrobki na kieleckich cmentarzach. Dziękuję miastu, które wspiera nas, podwajając zebraną w publicznej kweście kwotę. To dzięki wspólnemu działaniu tak wiele możemy zrobić – mówi prezes Szrek. Zachęca też do wstępowania i pracy w Stowarzyszeniu Ochrony Dziedzictwa Narodowego każdego, kto interesuje się przeszłością Kielc i regionu i chce poświęcić swój wolny czas pracy społecznej.

Marek Maciągowski

 

Chętni do udziału w kweście 1 i 2 listopada (osoby pełnoletnie oraz młodzież szkolna z opiekunami) proszeni są o kontakt telefoniczny i mailowy z organizatorami: Tomaszem Kalecińskim, sekretarzem SODN (tel. 690 042 973, tkalecinski@wp.pl), Stanisławem Szrekiem, prezesem SODN (tel. 41 34 620 67, 500 49 29 40). Sztab organizacyjny kwesty mieści się, jak co roku, w I LO im. St. Żeromskiego. Więcej informacji na stronie internetowej SODN: www.sodnkielce.pl, www.cmentarzstary.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO