Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Będziemy mieć Bank Mleka Kobiecego

wtorek, 30 maja 2023 12:01 / Autor: Radio eM
Będziemy mieć Bank Mleka Kobiecego
Będziemy mieć Bank Mleka Kobiecego
Radio eM
Radio eM

Przy Regionalnym Centrum Naukowo–Technologicznym w Podzamczu koło Kielc ma powstać Bank Mleka Kobiecego. Byłaby to pierwsza tego typu placówka w województwie świętokrzyskim.

- Pokarm matki jest nie do zastąpienia. To tkanka żywa o nieprawdopodobnych właściwościach. Dziecko, które jest karmione mlekiem kobiecym, otrzymuje między innymi komórki macierzyste, czy  komórki immunologiczne odporności. Tego nie da się zastąpić niczym innym – podkreśla  dr Grażyna Pazera, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego W Kielcach. Specjalistka podkreśla, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i wszystkie towarzystwa naukowe zalecają, by kontynuować karmienie piersią nawet do drugiego roku życia ( po 6 miesiącu życia dziecka wraz z innymi pokarmami stałymi). Niestety, nie zawsze kobieta może karmić swoje dziecko własnym mlekiem.

- Idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest pozyskiwanie mleka od innej mamy właśnie z Banku Mleka. Jest  to szczególnie ważne dla wcześniaków i noworodków w stanie ciężkim. Dla tej grupy dzieci, mleko kobiece jest po prostu lekiem – podkreśla dr Grażyna Pazera.  Szpital na kieleckim Czarnowie ma podpisaną umowę z Bankiem Mleka Kobiecego w Łodzi, skąd co kilka tygodni przywożony jest pokarm dla tych najbardziej potrzebujących noworodków.

Wszystko jednak wskazuje na to, że już wkrótce taki bank powstanie również w Świętokrzyskiem. W Regionalnym Centrum Naukowo–Technologicznym w Podzamczu już trwają prace z tym związane.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej zrealizować tę inwestycję, mamy odpowiednie zaplecze i świetnie wykwalifikowaną kadrę. Posiadamy już także część sprzętu. Oczywiście jeszcze dużo przed nami. Będziemy starali się pozyskać środki na ten cel. Mamy nadzieję, że uda nam się go zrealizować – powiedział Krzysztof Ołownia, dyrektor instytucji.

Potrzebę utworzenia takiego banku w naszym regionie zauważa także Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

- Banki Mleka Kobiecego odrywają bardzo ważną rolę. To one pozyskują mleko od honorowych dawczyń, które chcą podzielić się nadmiarem pokarmu z innymi dziećmi. Kobiety będące dawczyniami są szkolone, wspierane oraz objęte opieką Poradni Laktacyjnej. W Banku Mleka mleko jest badane pod kątem czystości mikrobiologicznej, odpowiednio przechowywane i przygotowywane oraz przekazywane na właściwe oddziały szpitalne. Banki Mleka zabezpieczają potrzeby szpitalnych Oddziałów Intensywnej Opieki Medycznej oraz neonatologicznej. Dlatego mam nadzieję, że  pojawi się on również w naszym województwie – powiedział wicemarszałek.

Obecnie w Polsce działa 16 Banków Mleka Kobiecego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO