Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa wyzwaniem dla personelu i przyszłych mam

środa, 25 marca 2020 12:18 / Autor: Magdalena Nowak
Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa wyzwaniem dla personelu i przyszłych mam
Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa wyzwaniem dla personelu i przyszłych mam
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pandemia wywołała szereg ograniczeń, również dla kobiet w ciąży. Razem z pierwszymi przypadkami zachorowań w Polsce swoje zajęcia odwołało większość szkół rodzenia, a szpitale wprowadziły zakaz porodów rodzinnych i odwiedzin w szpitalach.  Pacjentki muszą borykać się również z częstym odwoływaniem wizyt lekarskich.

Na forach internetowych dla kobiet w ciąży i młodych mam zawrzało. Pojawia się dużo pytań o porody w czasie epidemii, ale też wiele komentarzy dotyczących wprowadzonych zmian. Wiele pacjentek nie może pogodzić się z faktem, że będzie na sali porodowej bez męża. Do tego dochodzi jeszcze zakaz odwiedzin, podyktowany względami bezpieczeństwa zarówno pacjentek, jak i personelu szpitala.

– To jest bardzo trudny czas dla wszystkich szpitali, musimy zadbać o to, aby pacjenci i personel medyczny czuli się bezpiecznie. Jeżeli personel medyczny ulegnie zakażeniu czy będzie na kwarantannie, to kto zaopiekuje się pacjentami? Dlatego też nie odbywają się u nas porody rodzinne, bo osoba towarzysząca w czasie porodu może być wektorem zakażenia nawet o tym nie wiedząc  - mówi Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka.

– Przesunęliśmy wszystkie planowe zabiegi operacyjne, natomiast oczywiście wykonywane są zabiegi w trybie nagłym. To samo dotyczy porad, które są udzielna. Bardzo dużo poradni i gabinetów prywatnych w terenie jest zamkniętych, więc sporo pacjentek z tego powodu przychodzi do nas – dodaje dyrektor Szpak.

Podobnie sytuacja wygląda na innych oddziała ginekologiczno-położniczych w Kielcach oraz na oddziałach neonatologicznych. – Musimy zabezpieczyć możliwość leczenia noworodka z COVID-19 w obrębie naszego oddziału, w warunkach takich, jakich pracujemy na co dzień. Chodzi tutaj o sytuację w której matka zarażona nie będzie miała możliwości pojechania do szpitala wyznaczonego jako ten, gdzie takie porody powinny być przyjmowane – tłumaczy lek. med. Grażyna Pazera, kierownik kliniki neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.  – To jest bardzo trudne i niebezpieczne zadanie dla personelu medycznego – uzupełnia.

Agnieszka Nawrot, dyrektor Centrum Medycznego Artmedik, podkreśla, że obecny czas jest bardzo ciężki dla kobiet w ciąży. – W Szpitalu Kieleckim jest całkowity zakaz odwiedzin, przyszłe mamy tak na prawdę zostają same z personelem medycznym. Z osobą z rodziny mogą się zobaczyć dopiero przy wypisie ze szpitala. Kobiety w ciąży i po porodzie mają obniżoną odporność, dlatego też musimy pilnować wszelkich zaleceń, dla ich bezpieczeństwa. Panie, których ciąża jest prowadzona przez naszą poradnię proszone są o kontakt, aby umówić się na konkretną godzinę i ograniczyć czas spędzony w poczekalni  – dodaje Agnieszka Nawrot.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, aby część wizyt lekarskich związanych z ciążą odbywało się online lub telefonicznie. Specjaliści podkreślają, że jeśli ciąża przebiega poprawnie i nie ma żadnego zagrożenia, wówczas, bez szkody dla matki i dziecka wizyty kontrolne mogą być przeprowadzane rzadziej, niż miałoby to miejsce w innej sytuacji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO