Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Debata w Radiu eM: Polska w Europie Środkowo-Wschodniej

wtorek, 16 czerwca 2020 17:39 / Autor: Magdalena Nowak

Polska w Europie Środkowo Wschodniej była tematem debaty, która odbyła się w siedzibie Radia eM Kielce. Gośćmi red. Katarzyny Bernat byli: prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz prof. Kazimierz Kik, politolog i wykładowca UJK. Debata powstała  przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Kielcach.

Dyskusję rozpoczęły pytania dotyczące Grupy Wyszehradzkiej. – Największym partnerem ekonomicznym i politycznym  tej grupy są Niemcy. Najwięcej spotkań grupy V4 to te z kanclerz Angelą Merkel. Jedyne spotkanie w czasie pandemii, co prawda w formie telekonferencji, odbyło się właśnie z nią i to pokazuje siłę tej współpracy. Żadne państwo działające osobno nie będzie miało takiej siły w Unii Europejskiej – podkreślił wiceminister Wawrzyk.

– We wszystkich czterech krajach jesteśmy na etapie przechodzenia do gospodarki cyfrowej i wspólnie w tym kierunku idziemy. Drugim elementem który nas łączy jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo – dodał wiceminister Wawrzyk.

Profesor Kazimierz Kik podkreślił, że jest wiele spraw, które dzieli państwa Grupy Wyszechradzkiej. – Węgry w tej chwili stawiają sobie za punkt honoru powrót do granic sprzed Traktatu Trianon, stanowiąc zagrożenie przywróceniem rewizjonizmu  politycznego. Wtedy nie wiadomo jak to odbije się na granicy polsko-niemieckiej. W Słowacji jest 500 tysięcy Węgrów, którzy chcą znajdować się w Słowacji autonomicznej, na prawach autonomicznego okręgu węgierskiego. To znaczy, że Węgry chciałaby grać z Rosją przeciwko Ukrainie. Dzisiaj tego nie widzimy, dzisiaj Europa-Wschodnia jest zgodna i to co łączy, jest mocniejsze od tego co dzieli – dodał prof. Kik.

Obejrzyj całą debatę.

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO