Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Do ukraińskich uczniów trafią przewodniki po historii Polski

środa, 11 maja 2022 12:09 / Autor: Aleksandra Rękas
Do ukraińskich uczniów trafią przewodniki po historii Polski
Do ukraińskich uczniów trafią przewodniki po historii Polski
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Pięćset przewodników po historii Polski, napisanych w języku ukraińskim, najpewniej jeszcze dziś (11 maja) trafi do świętokrzyskich szkół. Zawierająca ponad 150 ilustracji i 20 map publikacja ma być dużym ułatwieniem w nawiązywaniu dobrych relacji między polskimi, a ukraińskimi dziećmi.

Jak mówi dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, publikacje dotyczące historii Polski wydawane są w różnych językach już od kilku lat.

- W tym momencie jesteśmy przygotowani na to, by z magazynów wyciągnąć podręczniki i przekazać je uczniom z Ukrainy kształcącym w naszych szkołach. Liczymy na to, że przewodniki będą pomocne w nauce historii – stwierdza Koczwańska-Kalita.

Książki opisują wydarzenia od czasu kształtowania się państwowości Polski, aż po okres upadku i niewoli.

- Znajdziemy w nich także informacje o odzyskaniu niepodległości, również o wojnie, czynie zbrojnym Polaków, komunizmie, aż po okres Solidarności. Publikacja zawiera też treści o relacjach polsko-ukraińskich i wielu wydarzeniach dotyczących mniejszości narodowych – uzupełnia naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, wyjaśnia, że kuratorium przekaże podręczniki do szkół, w których kształcą się ukraińskie dzieci.

- W tej chwili około trzech tysięcy dzieci z Ukrainy uczy się w ponad czterystu placówkach. Liczymy więc na kolejne egzemplarze, te przewodniki na pewno dobrze wpłyną na znajomość historii. Uczniowie dowiedzą się, jak relacje naszych państw kształtowały się na przestrzeni lat – zaznacza Mądzik.

W całej Polsce rozdysponowano osiem tysięcy publikacji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO