Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dodatkowe 10 milionów złotych od NFZ dla świętokrzyskich szpitali

wtorek, 23 czerwca 2020 13:51 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od 1 lipca szpitale znajdujące się w sieci otrzymają dodatkowe środki finansowe. W skali kraju są to 302 miliony złotych. Z tej puli do placówek województwa świętokrzyskiego trafi ponad 10 milionów złotych.

Na potrzebę wzrostu wyceny świadczeń w leczeniu szpitalnym wskazywali dyrektorzy placówek medycznych. Na ich oczekiwania odpowiedziało zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki decyzjom obydwu instytucji o 3 procent zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego PSZ, czyli  systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej

Prezes NFZ podpisał dwa zarządzenia, które gwarantują wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii już od 1 lipca 2020 r.

– To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z pierwszych symulacji wynika, że w świętokrzyskim największe środki trafią do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. Obecnie trwa obliczanie nowego ryczałtu dla poszczególnych placówek i dopiero po zakończeniu tego procesu znane będą konkretne kwoty, które zostaną przekazane szpitalom  PSZ.

Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego OW NFZ, podkreśla, że to już kolejna transza pieniędzy dla świętokrzyskich lecznic.

- Od początku roku finansowanie placówek medycznych będących w sieci szpitali w województwie świętokrzyskim zwiększyło się o prawie 70 milionów złotych: wartość kontraktu szpitali PSZ na dzień 1 stycznia 2020 roku wynosiła 1 miliard 491 milionów 744 tysiące złotych, obecnie jest to 1 miliard 561 milionów 52 tysiące złotych. Jest to wzrost o 4,65 procent. Dodatkowe środki były przeznaczane między innymi na wzrost ryczałtu w marcu 2020 roku, finansowanie wydzielonych z ryczałtu świadczeń ambulatoryjnych w zakresach: endokrynologii, kardiologii, neurologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, endokrynologii dla dzieci, kardiologii dziecięcej, neurologii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci – wymienia  Małgorzata Kiebzak.

Ponadto z  tytułu świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii COVID-19 Świętokrzyski OW NFZ już przekazał placówkom 26,7 mln. złotych. W 2020 roku do podmiotów medycznych województwa trafiło też 163,5 miliona złotych, przekazanych przez NFZ na  wzrost wynagrodzeń dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO