Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca

piątek, 19 czerwca 2020 11:30 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Rodzice dzieci do ósmego roku życia mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja. Mimo, że ustawa została przekazana do Senatu i proces legislacyjny nie jest jeszcze zakończony, wnioski można już składać zarówno do ZUS, jak i do pracodawców.

Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w województwie świętokrzyskim, aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć wniosek u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, a osoby prowadzące działalność gospodarczą składają go bezpośrednio do ZUS.

– Zachęcamy do składania wniosków w formie elektronicznej. Gotowy druk jest dostępny na stronie www.zus.pl, przez platformę ePUAP   – mówi rzecznik. – Uchwalona przez Sejm ustawa z 4 czerwca  wprowadziła pewne zmiany. Rodzicom dzieci do lat ośmiu, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub potrzeby kształcenia specjalnego też będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zarówno z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, jak i w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania COVID-19, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem – dodaje Paweł Szjalej.

Zasiłek będzie przysługiwał z datą wsteczną od 25 maja do 28 czerwca. Wypłata będzie realizowana, gdy ustawa wejdzie w życie. Wolne dni ze względu na opiekę nad dzieckiem nie są liczone do tzw. zwykłego okresu zasiłkowego, który wynosi 60 dni. Jeśli przed wejściem w życie ustawy ubezpieczony wystąpił o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, okres ten nie powinien być liczony do limitu 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w tym roku kalendarzowym.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO