Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Duże zainteresowanie programem "Dobry Start". ZUS pomaga w składaniu wniosków

środa, 07 lipca 2021 12:10 / Autor: Beata Kwieczko
Duże zainteresowanie programem "Dobry Start". ZUS pomaga w składaniu wniosków
Duże zainteresowanie programem "Dobry Start". ZUS pomaga w składaniu wniosków
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ponad 14 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego złożyło do Zakładu Usług Społecznych wnioski o wypłatę świadczenia w ramach programu "Dobry Start". Dzięki temu pieniądze na zakup szkolnej wyprawki otrzyma już ponad 20 tysięcy dzieci.

Przyjmowanie wniosków o świadczenie 300 plus z programu "Dobry Start" rozpoczęło się 1 lipca. W tym roku całą obsługę prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a dokumenty przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej.

– W naszym regionie zainteresowanie jest bardzo duże, bo w ciągu niecałego tygodnia wpłynęło do nas ponad 14 tysięcy wniosków dla ponad 20 tysięcy dzieci. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy powiatów kieleckiego, ostrowieckiego i starachowickiego, a najmniej kazimierskiego, pińczowskiego i włoszczowskiego – informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego.

Wniosek o świadczenie można złożyć za pomocą Platformy Usług Elektronicznych - PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Mieszkańcy, którzy nie mają możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej, mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS-u.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował w każdej ze swoich placówek specjalne stanowisko, przy którym będzie można założyć darmowe konto na Platformie Usług Elektronicznych i od razu wysłać wniosek o przyznanie świadczenia. Dodatkowo w całym województwie uruchomione zostały specjalne mobilne PUE-roomy, czyli tzw. wyjazdowe ekipy. Będziemy odwiedzali szczególnie te miejscowości, w których w ubiegłym roku duża liczba wniosków była składana w formie papierowej – tłumaczy Paweł Szkalej.

Pomoc będzie można otrzymać w palcówkach poczty, siedzibach KRUS-u, a także budynkach urzędów miast i gmin, gdzie działają Gminne albo Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Do założenia konta na profilu PUE niezbędny jest dowód osobisty i adres mailowy. Mobilne stanowiska PUE ZUS są już czynne. W tym tygodniu pracownicy ZUS-u odwiedzają mieszkańców powiatu opatowskiego, w przyszłym ostrowieckiego, jędrzejowskiego oraz buskiego. Szczegółowe informacje oraz harmonogram wyjazdów można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u.

Wnioski można składać do 30 listopada, ale pracownicy ZUS-u apelują, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Obecnie wsparcie z programu "Dobry Start" w całej Polsce otrzymuje około 4,5 miliona dzieci. W ubiegłym roku w naszym regionie ze świadczenia skorzystało ponad 134 tysiące uczniów. Świadczenie w wysokości 300 złotych przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

ZUS obsługuje też specjalną infolinię dla osób zainteresowanych otrzymaniem świadczenia. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 22 290 22 02. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO