Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FOTO] Uczniowie napisali dyktando. Nie było łatwo

poniedziałek, 28 października 2019 15:17 / Autor: Michał Łosiak
[FOTO] Uczniowie napisali dyktando. Nie było łatwo
[FOTO] Uczniowie napisali dyktando. Nie było łatwo
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Błędów ortograficznych i interpunkcyjnych musieli unikać dziś świętokrzyscy uczniowie podczas VII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. W zmaganiach odbywających się w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckich wzięło udział 97 szkół z naszego regionu.

Był to drugi, wojewódzki etap konkursu. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: klasy 4-6 szkoły podstawowej, klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz klasy szkoły średniej. – Podjęliśmy się organizacji tego wydarzenia, ponieważ Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów i Fundacja „Zawsze warto” zwróciło się do nas z prośbą, abyśmy byli liderem dyktanda na województwo świętokrzyskie. Wyróżnienie jest dla nas o tyle ważne, bo to pierwsza edycja konkursu w naszym regionie – tłumaczy Anna Pierzak, wicedyrektor ZSKDK.

Do „Kostki” przyjechali uczniowie, którzy zwyciężyli w szkolnym etapie zmagań. – Mama stwierdziła, że czytam dużo książek, więc może warto, abym napisał dyktando. Udało się i teraz jestem tutaj. Chciałbym zostać przynajmniej laureatem – mówił nam Patryk Pieńkos ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jędrzejowie. Z kolei Natalia Firmanty ze Szkoły Podstawowej w Sadowiu uważa, że umiejętności przydatne podczas pisania dyktanda zdają egzamin się również w życiu codziennym. – To wzbogaca wiedzę, rozwija i kształtuje człowieka – przyznaje.

Z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Gruszczy przyjechała polonistka Emilia Dudek, która stwierdziła w rozmowie z Radiem eM Kielce, że poziom wiedzy o ortografii i interpunkcji rośnie wśród młodego pokolenia. – Dzieci stają się coraz bardziej świadome. Chcemy im tłumaczyć, że nawet kiedy wysyłają wiadomości tekstowe czy maile powinny dbać o piękno języka – mówi nauczycielka.

– Nasze odczucia są takie, że było to bardzo trudne dyktando. Na uwagę zasługuje jego wyjątkowa i atrakcyjna tematyka patriotyczno-historyczna. Tekst nie tropi błędów językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych, ale przybliża dzieciom i młodzieży historię XX wieku – wyjaśnia Anna Karp z komisji sprawdzającej prace uczniów.

Wyniki dyktanda na poziomie wojewódzkim poznamy 8 listopada. Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbędzie się 28 listopada w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO