Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Historyczny moment. Świętokrzyskie z nagrodą CIMIC Award of Excellence

wtorek, 21 marca 2023 15:10 / Autor: Weronika Kępa
Historyczny moment. Świętokrzyskie z nagrodą CIMIC Award of Excellence
Historyczny moment. Świętokrzyskie z nagrodą CIMIC Award of Excellence
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach to pierwsza instytucja w Polsce, która otrzymała prestiżową nagrodę CIMIC Award of Excellence. To docenienie współpracy cywilno-wojskowej.

Nagroda jest przyznawana od 2017 roku jednemu z członkowskich krajów NATO. Pierwszy raz trafiła do Polski, a konkretnie do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

– Współpraca cywilno-wojskowa na terenie naszego województwa została wyróżniona jako modelowa współpraca dwóch systemów: militarnego i cywilnego. Choć trafiła do urzędu, tak naprawdę doceniona została cała Polska jako kraj, który doskonale rozumie swoje powinności, umie współpracować wewnątrz swoich struktur, ale też wyjść poza nie – mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Nagrodę przyznaną przez NATO CIMIC Centre of Excellence w Hadze na ręce wojewody świętokrzyskiego złożył pułkownik Andreas Eckel, dyrektor CCOE, który specjalnie z tej okazji przyjechał do Polski.

– Bezpieczeństwo nie jest wyłącznie domeną wojskową, ale również cywilną, dlatego ta współpraca jest bardzo ważna. Województwo świętokrzyskie jest książkowym przykładem silnego i dobrze ukierunkowanego partnerstwa cywilno-wojskowego. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się przyznać tę nagrodę właśnie temu regionowi – mówi płk Andreas Eckel.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy oraz parlamentarzyści.

– Każde wyróżnienie cieszy, a szczególnie to, gdyż jest wyjątkowo ważne i prestiżowe. Nieczęsto zdarza się, żeby urząd administracji państwowej otrzymywał tego typu nagrody. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach przez ostatnie lata potwierdził, że jest otwarty na współpracę ze wszystkimi organizacjami militarnymi i pomoc słabszym – podkreśla senator Krzysztof Słoń.

– To bardzo ważne wyróżnienie, które pokazuje nie tylko nam Polakom, ale też za granicą, że jesteśmy bardzo dobrym, wartościowym partnerem, z którym można realizować różnego rodzaju działania. Nie tylko z zakresu kryzysu, ale też pomocy humanitarnej. To pokazuje, że relacje cywilno-wojskowe są u nas na bardzo wysokim poziomie – skwitował płk Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

W ubiegłych latach nagrodę CIMIC Award of Excellence otrzymał między innymi Nienburg w Niemczech czy Motta di Livenza we Włoszech.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO