Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak zacząć pracować jako korepetytor w 2021?

czwartek, 25 marca 2021 11:00 / Autor: Michał Łosiak
Jak zacząć pracować jako korepetytor w 2021?
Jak zacząć pracować jako korepetytor w 2021?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Można by pomyśleć, że pandemia naprawdę ukróciła listę zajęć, które mogą wykonywać studenci, matki siedzące w domu z małymi dziećmi czy ci, którym potrzeba dodatkowej gotówki z drugiego etatu. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ, choć lista prac, które można wykonywać osobiście, bardzo się skurczyła, to jednak powstało wielkie zapotrzebowanie na prace zdalne. Pandemia przyczyniła się do rozwoju ogromnej podaży na usługi oferowane przez Internet, które wspierają pracę biznesów, a także stworzyła całkiem nowe możliwości dla tych, którzy szukają dodatkowego zajęcia.

Co prawda, do tych nowych warunków trzeba nam się będzie przyzwyczaić i, bardzo często, diametralnie zmienić swoje podejście, jednak dla wielu może to być właśnie ułatwienie wejścia do branży, w której jeszcze nie ma doświadczenia. Dziś na warsztat bierzemy korepetycje w 2021 i wyzwania jakie się z tym wiążą. Sporą dawkę wiedzy możesz znaleźć na portalach poświęconych temu tematowi, na przykład na blogu Buki, na którym korepetytorzy dzielą się swoimi doświadczeniami. A teraz już przechodzimy do meritum, czyli…

Jak zostać korepetytorem w 2021 roku

W dzisiejszych, tak zmienionych czasach, od korepetytora wymagać się będzie mniej profesjonalnego podejścia lub nawet wiedzy fachowej, a bardziej dobrego podejścia do dzieci i innowacyjnego sposobu nauczania. Rozważmy przez chwilę obecną sytuację: dzieci spędzają teraz aż do dziewięciu godzin przed ekranem komputera, praktycznie bez ruchu, bez wychodzenia na świeże powietrze i… bez zainteresowania dodatkową nauką.

Forma, w jakiej prowadzone jest sprawdzanie wiedzy, również bardzo się zmieniła. I jej nowy wygląd pozostawia wiele do życzenia – przeprowadzenie sprawdzianu jest prawdziwym wyzwaniem dla teraźniejszych nauczycieli. Mamy więc do czynienia ze znudzonymi dziećmi, które pozbawione są kontaktów społecznych, możliwości wybiegania się i zabawy. Dlatego współczesny korepetytor musi przede wszystkim umieć zainteresować dziecko/ nastolatka przedmiotem, a dopiero później przekazać wiedzę merytoryczną.

Nauczanie w 2021 roku

Dzisiejsze dzieci i nastolatkowie mają bardzo dużo sposobów na unikanie nauki tego, co ich po prostu nie interesuje. Wyłączanie kamery i przeglądanie Internetu lub granie w gry jest plagą obecnych czasów. Nie trzeba też wspominać, że wyniki uczniów są gorsze niż kiedykolwiek (przynajmniej w obiektywnej ocenie nie może być inaczej, ponieważ, jak wspomnieliśmy, sposoby sprawdzania wiedzy wnoszą o pomstę do nieba.

Dlatego, aby zostać korepetytorem, trzeba posiadać już sporo cech, których niekoniecznie można się wyuczyć. Współczesny korepetytor musi kierować się prawdziwym powołaniem, żeby miał szansę być skuteczny. Powinien cechować się również wysokim poziomem odporności na zniechęcenie ze strony ucznia lub nawet jawny opór, który trzeba będzie przełamać jedynie rozmową – nie ma tu przecież miejsca na kontakt osobisty i próbę kinestetycznego zainteresowania dziecka tematem.

Najbardziej pomocne będą bowiem takie umiejętności jak kreatywność, zdolność przekazywania wiedzy w niestandardowy sposób, humor i ciekawa osobowość, która podtrzyma uwagę dziecka przez więcej niż kilka minut podczas sesji spędzonej w 100% przed ekranem komputera.

Jeśli posiadasz takie cechy, wystarczy, że przypomnisz sobie podstawy z dziedziny, którą będziesz chciał nauczać i już możesz logować się na jednej ze strony łączących korepetytorów z uczniami i ich rodzicami szukającymi pomocy.

W opisie wyróżnij swoje mocne strony, ciekawie opisz swoje dotychczasowe doświadczenie (nawet, jeśli wydaje Ci się niezwiązane z tematem) oraz spróbuj udowodnić, że masz dobry kontakt z dziećmi (poprzez zdjęcia lub osiągnięcia). Powodzenia!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO