Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jaka jest skuteczność amantadyny w leczeniu Covid-19? Trwają badania

czwartek, 26 sierpnia 2021 15:31 / Autor: Magdalena Nowak
Jaka jest skuteczność amantadyny w leczeniu Covid-19? Trwają badania
Jaka jest skuteczność amantadyny w leczeniu Covid-19? Trwają badania
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

– Wyniki badań klinicznych nie potwierdzają skuteczności amantadyny w leczeniu Covid-19 – powiedział Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał przy tym, że badania nad skutecznością tego leku trwają, ale nie ma wystarczającej populacji pacjentów, aby szybko je przeprowadzić.

– Jesteśmy w takiej sytuacji epidemicznej, że nie ma pacjentów aż tak dużo, żeby te badania prowadzić. Badania były zlecane na początku roku, kiedy dzienne liczby zakażeń przekraczały dziesięć tysięcy i więcej chorych – przypomniał Niedzielski.

Pierwszym lekarzem w Polsce, który mówił o skuteczności amantadyny w walce z kornawirusem był pulmonolog z Przemyśla Włodzimierz Bodnar. Wiosną minionego roku twierdził, że dzięki amantadynie uleczył u siebie chorobę Covid-19 oraz u kilkudziesięciu swoich pacjentów.

Obecnie badania nad skutecznością amantadyny w Polsce prowadzi siedem ośrodków. Z Lublina, Warszawy, Grudziądza, Wyszkowa, a także Kliniczny Szpital Wojewódzki nr w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski.

Dotychczas kilkudziesięciu pacjentów wzięło udział w badaniu klinicznym, a docelowo powinno być ich 200.  W programie każdy zakażony otrzymuje lek, ale w różnych fazach choroby. Przede wszystkim oceniany jest wpływ terapii na powikłania ze strony układu nerwowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO