Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kamery na policyjnych mundurach. Mamy ich coraz więcej

piątek, 04 lutego 2022 14:24 / Autor: Aleksandra Rękas
Kamery na policyjnych mundurach. Mamy ich coraz więcej
Kamery na policyjnych mundurach. Mamy ich coraz więcej
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Choć małe i niepozorne, to rejestrują każdy obraz i dźwięk. Dzięki mocnym magnesom i uchwytom nie spadną w trakcie interwencji. Mowa o kamerach nasobnych, z których korzystają świętokrzyscy policjanci – a jest ich już 227 w całym garnizonie.

107 wspomnianych urządzeń pojawiło się w kieleckiej komendzie miejskiej w styczniu 2019 roku. Z kamerek zaczęli korzystać wtedy  funkcjonariusze z wszystkich czterech kieleckich komisariatów, a także policjanci z drogówki. Jak widać sprzęt spełnia swoją rolę, bo sukcesywnie go przybywa.

- Pod koniec grudnia 2021, stróże prawa dostali kolejną pulę – 121 kamer. Te trafiły do funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, ze Starachowic oraz Ostrowca Świętokrzyskiego – wymienia nadkom. Kamil Tokarski, rzecznik świętokrzyskich policjantów.  

Kamera nasobna, choć tak niewielka, to zawiera w sobie cały system, który rejestruje i obraz i dźwięk. Przebieg interwencji zgrywany jest w zaszyfrowanym systemie na policyjny serwer. Nagranie przechowywane jest przez 30 dni, a może zostać też zgrane, by dostęp do niego wydłużyć do roku.

- Każda kamera może wytrzymać do dwunastu godzin służby, a włączana jest przy rozpoczęciu interwencji. Nagrania mogą być wykorzystane jako dowód w postępowaniach. I w założeniu i w praktyce jest tak, że takie urządzenia zwiększają transparentność naszych działań – ocenia rzecznik.

Są jeszcze inne plusy. Widok kamery i informacja o nagrywaniu interwencji studzi zapał wielu agresorów, czy chętnych na wręczenie łapówki. Wideo gwarantuje także ochronę prawną osobom, wobec których podejmowane są interwencje.

- Po służbie funkcjonariusz zdaje taką kamerkę, ładujemy urządzenie i zgrywamy materiał nagrany podczas służby – wyjaśnia Tokarski.

Policjant zauważa jeszcze jedną zaletę korzystania z tego sprzętu – nagranie umożliwia konfrontowanie go z obrazem zarejestrowanym na przykład przez uczestnika jakiejś interwencji.

- Zdarza się, że w sieci publikowane są fragmenty policyjnych działań. Często ukazywany jest w ten sposób niekorzystny obraz policjantów. Mając nagranie z przebiegu całej interwencji, można zweryfikować takie filmy – ocenił rzecznik prasowy.

Kilka dni temu, 25 kamer nasobnych trafiło do policjantów ze Starachowic.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO