Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Konsul Ukrainy z wizytą w Kielcach. Podziękował za wsparcie

piątek, 17 lutego 2023 12:54 / Autor: Łukasz Czerwiak
Konsul Ukrainy z wizytą w Kielcach. Podziękował za wsparcie
Konsul Ukrainy z wizytą w Kielcach. Podziękował za wsparcie
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Wiaczesław Wojnarowski, konsul generalny Ukrainy w Krakowie, spotkał się w stolicy województwa świętokrzyskiego z przedstawicielami lokalnych władz. – Dziękuję każdej Polce i Polakowi za wsparcie – mówił.

17 lutego, w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, z przedstawicielem władz Ukrainy rozmawiali Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski; Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego oraz Bogdan Wenta, prezydent Miasta Kielce.

– Na tym spotkani, przede wszystkim złożyłem na ręce władz podziękowania. Dziękuję każdej Polce i Polakowi za wsparcie, za fantastyczną pomoc, którą mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego otoczyli moich rodaków. Jesteście fantastyczni – dziękował Wiaczesław Wojnarowski, konsul generalny Ukrainy w Krakowie.

Wyznał również, że chciałby umieścić w sercach wszystkich Polaków, Pokojową Nagrodę Nobla.

– Bardzo dziękujemy za to symboliczne wyróżnienie – powiedział Zbigniew Koniusz. – Każdy jest uprawniony, żeby je tak właśnie nosić. Dzięki społecznemu odzewowi nasze wsparcie jest tak skuteczne. Bardzo się cieszę z tej wizyty i myślę, że pan konsul wyjedzie od nas z jednym ważnym przekonaniem. Obywatele Ukraińscy, którzy tutaj dotarli, czują się choć trochę jak w domu – podsumował wojewoda świętokrzyski.

W trakcie spotkania zostały ustalone szczegóły dalszej pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy mierzą się z rosyjską agresją. Wiaczesław Wojnarowski pokreślił, jak wiele Polacy już zrobili. Szczególnie zwrócił uwagę na pomoc medyczną, która w tej sytuacji jest nieodzowna. Na koniec stwierdził, że tak naprawdę zamach na wolność Ukraińców trwa od dziewięciu lat.

– Za tydzień będziemy mieli bardzo smutny dzień. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że to nie był początek. Wojna trwa dziewięć lat i tu nie chodzi o suwerenność i integralność Ukrainy, a wybór cywilizacyjny Europy i całego świata. W tej chwili walczymy, w obronie całego świata. Niestety jest to bardzo nierówna walka. Jednak wierzymy w zwycięstwo, ponieważ z naszym narodem ramie w ramie stoi naród Polski – dodawał konsul generalny Ukrainy.

W przyszłym tygodniu, w piątek, 24 lutego minie rok od wkroczenia wojsk rosyjskich na teren Ukrainy. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO