Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Oddadzą hołd Westerplatczykom. Przed nami wyjątkowy rajd

poniedziałek, 08 sierpnia 2022 13:44 / Autor: Michał Łosiak
Oddadzą hołd Westerplatczykom. Przed nami wyjątkowy rajd
Fot. Grzegorz Skiba
Oddadzą hołd Westerplatczykom. Przed nami wyjątkowy rajd
Fot. Grzegorz Skiba
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zbliża się II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków, który upamiętni 80 kieleckich żołnierzybroniących nadmorskiej placówki we wrześniu 1939 roku. Wyruszy on już 27 sierpnia z Kielc.

Początek zaplanowano, jak przed rokiem, sprzed kieleckiego pomnika św. Jana Pawła II przy katedrze. Pierwszego dnia rowerzyści dotrą do Tomaszowa Mazowieckiego. 28 sierpnia zaplanowano dotarcie do Płocka. Podczas kolejnych etapów uczestnicy odwiedzą Brodnicę i Elbląg. 1 września osiągną cel wyprawy – Westerplatte i wezmą udział w obchodach organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W sumie pokonają 500 kilometrów w ciągu pięciu dni.

–  II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków ma na celu kultywowanie pamięci 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, załogi i obrońców na Westerplatte w 1939 roku. Inicjatorem Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach" jest ks. Biskup Marian Florczyk. Kielczanie z 4. Pułku Legionów słynęli z patriotyzmu oraz żołnierskiego oddania. Zostali wysłani przez generalne dowództwo do obrony składnicy wojskowej z uwagi na ich niezawodność. Po kapitulacji placówki i zakończeniu walk, większość trafiła do niemieckich obozów jenieckich, gdzie przebywali do 1945 roku. Wrócili nieliczni, m.in. porucznik Leon Pająk, który zmarł w latach 90-tych, a ostatni  z Westerplatczyków, który pochodził z naszego regionu, to Ignacy Skowron, zmarł w 2012 roku w Sitkówce – informuje Dominika Darowska-Nowak, rzecznik prasowy Świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO