Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Premier Morawiecki: dzięki obniżeniu CIT firmy mogą więcej inwestować

poniedziałek, 18 lutego 2019 17:22 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

-Mieliśmy okazję zobaczyć jak w praktyce działa obniżka CIT. Chcemy, aby małe polskie firmy jak najpiękniej się rozwijały. Wierzę w polskich przedsiębiorców - mówił  podczas wizyty w Zagnańsku Szef Rządu.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w Zagnańsku niewielką firmę produkującą palety, by po trzystu dniach podsumować wyniki tzw. "Piątki Morawieckiego". -Tutaj mieliśmy okazję sprawdzić jak w praktyce wygląda obniżka podatku CIT. Został on obniżony najpierw z 19 procent do 15, a finalnie do 9 procent.  Właściciel przedsiębiorstwa w którym jesteśmy przyznał, że właśnie dzięki tym zmianom może więcej inwestować. Wierzę w polskich przedsiębiorców, a takie spotkania  jak dziś są dla mnie niezwykle budujące- zaznaczył premier. -Ten przewrócony na głowie porządek rzeczy postawiliśmy na nogi. Najlepszy dowód na to co mówię jest w ministerstwie finansów. Tam z około 34 miliardów złotych 3 lata temu, dziś mamy wzrost dochodów państwa do 45 miliardów.  Wszystko dzięki uczciwemu opodatkowaniu. Małe przedsiębiorstwa płacą mniej, a duże firmy uczciwie po 19 procent - uzupełnił premier Morawiecki.

W spotkaniu w firmie Grosspack towarzyszyła premierowi Teresa Czerwińska, minister finansów. -To jest  bezprecedensowe obniżenie podatku. W ciągu zaledwie trzech lat jest to cięcie o 10 punktów procentowych. Właściciele firmy, z którą dziś rozmawialiśmy potwierdzają nasze wcześniejsze dyskusje. Mówią po pierwsze o tym, że potrzebują kapitału na inwestycje i dzięki obniżeniu podatku zyskują te pieniądze. Po drugie, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego wyrównaliśmy szanse dla uczciwych przedsiębiorców, dla tych którzy uczciwie płacą podatki - uzupełniła minister finansów. Dodała, że resort finansów idzie dalej - w kierunku uproszczenia systemu podatkowego. Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracają uwagę na to, że ich bolączką, barierą rozwojową jest zbyt skomplikowany system.- Niższy 9-procentowy CIT to ulga dla około 450 tysięcy firm w kraju.

W wydarzeniu wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO