Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Program profilaktyki obrzęku limfatycznego. Wsparcie dla pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi

środa, 05 stycznia 2022 11:03 / Autor: Magdalena Nowak
Program profilaktyki obrzęku limfatycznego. Wsparcie dla pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi
Program profilaktyki obrzęku limfatycznego. Wsparcie dla pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyskie Centrum Onkologii realizuje program profilaktyki obrzęku limfatycznego dla pacjentek, które rozpoczynają leczenie raka piersi. Szpital przez działania edukacyjne i rehabilitację oraz poprawę wydolności fizycznej pacjentek chce zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego zaburzenia.

Obrzęk limfatyczny - spuchnięcie kończyny górnej po stronie leczonego dołu pachowego - to nadmierne nagromadzenie płynu, często bogato białkowego, w przestrzeni pozakomórkowej, będące wynikiem zastojów limfatycznych lub stanów zapalnych naczyń albo ich uszkodzeń mechanicznych. Każdy obrzęk jest objawem przeciążenia układu limfatycznego i stanowi proces przewlekle postępujący.

– Wszystkie pacjentki z rakiem piersi mogą zgłosić się do szpitala bez skierowania tuż przed operacją. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii należy udać się do budynku głównego, na pierwszym piętrze do  Poradni Rehabilitacji. Jak wskazują dane powikłanie związane z leczeniem raka piersi, głównie z usunięciem wszystkich węzłów chłonnych dołu pachowego, może wystąpić nawet u  20 – 50 procent pacjentek – tłumaczy dr Anna Opuchlik, koordynator programu.

– Program polega na udziale w gimnastyce ruchowej, ten etap jest poprzedzony odpowiednią edukacją. Pacjentka tuż po zabiegu operacyjnym otrzymuje specjalne wsparcie od fizjoterapeuty w postaci instrukcji, jak należy wykonywać ćwiczenia. Mamy też stronę internetową, gdzie dostępne są szczegółowe informacje oraz filmy, a także forum na którym można zadać pytanie naszym specjalistom, strona: pol.onkol.kielce.pl – dodaje dr Anna Opuchlik.

Pa zabiegu chirurgicznym chora, która jest w programie otrzymuje również specjalny rękaw kompresyjny, w którym powinna wykonywać wszystkie ćwiczenia ruchowe oraz wszelkie obciążenia kończyny górnej zarówno w czasie pracy zawodowej jak i przy obowiązkach domowych. Oprócz tego w programie jest dietetyk, który ustala dietę, ponieważ jest ona istotna w zapobieganiu tego schorzenia. Ponadto pacjentki otrzymują wsparcie ze strony psychologów.   

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO