Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

ŚCO zachęca do badań

poniedziałek, 01 października 2018 14:21 / Autor: Magdalena Nowak
ŚCO zachęca do badań
ŚCO zachęca do badań
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Miesiąc październik od kilkudziesięciu lat jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Świętokrzyskie  Centrum Onkologii jest unikalną w skali kraju lecznicą, pod względem udogodnień w dostępie do badań profilaktycznych. „Żyj zdrowo” oraz „Bądź świadoma”, to dwa kluczowe programy zachęcające do badań profilaktycznych w zakresie profilaktyki  raka piersi i raka szyjki macicy.  

Jak podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w ostatnim czasie świadomość w temacie profilaktyki raka piersi oraz raka szyjki macicy znacznie wzrosła. –Droga, którą idziemy prowadzi do przebudowy mentalności i świadomości naszego społeczeństwa. Chcemy, żeby społeczeństwo zrozumiało, że „moje zdrowie jest w moich rękach”. Ja jako onkolog pracujący 40 lat jestem szczęśliwy, że mogłem doczekać takich dni, gdzie działalność profilaktyczna prowadzona jest w nowoczesny, skoordynowany sposób i daje oczekiwane rezultaty – podkreślił prof. Góźdź.

Rak piersi – taką diagnozę słyszy każdego roku około 17 tysięcy Polek. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 1/5 wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. –Od 1985 roku miesiąc październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi obchodzonym na całym świecie.  Niech ten miesiąc uświadomi kobietom, jak ważne są badania mammograficzne i cytologiczne. Skala problemu jest zatrważająca. W województwie świętokrzyskim odnotowujemy około 500 zachorowań na raka piersi, 200 kobiet przegrywa tę walkę – akcentuje dr Małgorzata Biskup kierownik projektów profilaktycznych „Wsparcie profilaktyki zdrowotnej w Regionie”.

Jak dodaje dr Leszek Smorąg kierownika projektu „Być świadomą kobietą” od początku trwania działań odnotowano diametralny wzrost wykonanych badań. –Jeżeli chodzi o badania cytologiczne, w styczniu 2017 roku przed rozpoczęciem projektu wykonaliśmy 15 badań cytologicznych. We wrześniu 2017, po wdrożeniu działań, było to 175 badań. Natomiast w minionym miesiącu – wrześniu, udało się nam przekroczyć magiczny tysiąc, w tym miesiącu wykonaliśmy  dokładnie 1112 badań. Od początku roku, w całym projekcie jest już ponad 4,5 tys. badań, w tym były 54 pacjentki, które miały wynik nieprawidłowy i zostały przekazane do dalszej diagnostyki – dodał dr Smorąg.

ŚCO nieustannie organizuje  działania informacyjno-edukacyjne, darmowe badania w specjalnym cytomammobusie, a nawet oferuje bezpłatny dowóz do lecznicy, dla tych pacjentek, które nie są w stanie same dotrzeć na miejsce. Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 50-69 lat. Natomiast z badań cytologicznych  panie w wieku 25-59 lat. Więcej informacji na temat badań można uzyskać pod numerami telefonów 609 99 00 33 – profilaktyka raka szyjki macicy oraz 607 77 88 88 – profilaktyka raka piersi.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO