Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Solidarna Polska przeciwko ETS-owi

wtorek, 06 grudnia 2022 14:45 / Autor: Łukasz Czerwiak
Solidarna Polska przeciwko ETS-owi
Solidarna Polska przeciwko ETS-owi
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Przedstawiciele Solidarnej Polski wyrazili swój sprzeciw wobec Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji. Jak uważają politycy partii Zbigniewa Ziobry program ma negatywny wpływ na sytuację gospodarczą województwa świętokrzyskiego.

ETS (Europejski System Handlu Uprawnieniami do Emisji) jest elementem polityki Unii Europejskiej na rzecz walki ze zmianą klimatu oraz jej narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych.

– Skutkiem dla Polski i świętokrzyskiego jest to, co teraz dzieje się w wielu miejscach m.in. Starachowicach czy Kielcach. Jeżeli nie zawiesimy tego chorego systemu będzie to skutkowało masowymi zwolnieniami – tłumaczy poseł Mariusz Gosek.

Z kolei Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego podkreśla, że system ETS wyniszcza polską gospodarkę.

– Już półtora roku temu, przy cementowni w Nowinach, na przykładzie cementu zwracaliśmy uwagę ten problem. Przez obostrzenia produkcja staje się tam nierentowna. Mówiliśmy wtedy, że stwarza to zagrożenie dla istniejących miejsc pracy. Niestety mieliśmy racje i to się teraz dzieje. Musimy wypowiedzieć tę umowę, ponieważ jest zupełnie niepotrzebna – mówi.

Politycy Solidarnej Polski złożyli w tej prawie projekt ustawy do marszałka Sejmu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO