Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Sześć milionów złotych na walkę z azbestem

poniedziałek, 30 stycznia 2023 10:50 / Autor: Michał Łosiak
Sześć milionów złotych na walkę z azbestem
Fot. Beata Kwieczko
Sześć milionów złotych na walkę z azbestem
Fot. Beata Kwieczko
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Usuwanie azbestu to problem, z którym od lat zmagają się świętokrzyskie gminy. Na terenie naszego regionu znajduje się jeszcze prawie pół miliona ton niebezpiecznych odpadów. Od 31 stycznia ruszył nabór wniosków na dofinansowanie działań służących likwidacji azbestu.

Obecnie w naszym województwie zalega 453 727 ton odpadów zawierających azbest. Głównie są to płyty, ale także rury i złącza oraz inne materiały.

– Do tej pory, dzięki wsparciu, zutylizowano ponad 92 tysiące ton azbestu. Przeliczając to na powierzchnię, wyjdzie nam ponad sześć milionów metrów kwadratowych. Podpisaliśmy i zrealizowaliśmy ponad 855 umów. Przekazaliśmy niespełna 28 milionów złotych. Problem niestety nadal jest zauważalny. Teraz ogłaszamy nabór, który o sto procent będzie większy niż poprzedni – mówił Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW w Kielcach.

To sześć milionów złotych. Połowa tej kwoty będzie pochodziła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, zaś pozostała część z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O pieniądze mogą ubiegać się gminy, powiaty i związki międzygminne.

– To kolejny dobry program dla świętokrzyskich samorządów. Wszystko z myślą o środowisku, ale i zdrowiu mieszkańców regionu. Dziękuję za dobrą pracę i realizację pozostałych przedsięwzięć – mówi Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Wspomniane pieniądze mogą być przeznaczone na demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwianie szkodliwych substancji.

– Zachęcam gminy do tego, aby skorzystać z tego programu. Przed nami długa droga, aby dogonić inne kraje w usuwaniu azbestu z naszego otoczenia. Takie przedsięwzięcia nas do tego przybliżają. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia będą wolne od wdychania włókien azbestowych – tłumaczył senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.

Wnioski można składać od 31 stycznia.

– W tym roku gminy będą miały dużo azbestu do zutylizowania. Program zbiegł się bowiem z programem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczący wymiany dachów. To pozwoli na szybsze i skuteczniejsze działanie – zauważył Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

W konferencji wziął także udział poseł Andrzej Kryj.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO