Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szkolenie proobronne zakończone. Poznaliśmy najlepszych strzelców

piątek, 25 listopada 2022 13:04 / Autor: Michał Łosiak
Szkolenie proobronne zakończone. Poznaliśmy najlepszych strzelców
Szkolenie proobronne zakończone. Poznaliśmy najlepszych strzelców
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Strzelanie, taktyka, nauka organizacji schronu  i tworzenia plecaka przetrwania – m.in. takich umiejętności nabywała młodzież z kieleckich szkół w ramach projektu „My, młode pokolenie – tobie ojczyzno”.  Dowiedzieliśmy się także, kto został laureatem konkursu strzeleckiego.

Szkolenia proobronne przeprowadzono w czternastu szkołach. Jednym z powodów jest wojna na Ukrainie.

– Młodzież miała szansę dostać edukację z pierwszej ręki. To także uzupełnienie tego, co jest obecnie w programie nauczania. Musimy być przygotowani jako społeczeństwo do różnych sytuacji – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Wśród organizatorów było Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „PASSA” w Kielcach.

– Przeprowadziliśmy szereg szkoleń proobronnych. Zrealizowaliśmy film instruktażowy. Będzie on przekazany wszystkim szkołom. Odbyły się zajęcia praktyczne na strzelnicy i konkursy strzeleckie. W tym tygodniu przeszkoliliśmy również kadrę nauczycielską – tłumaczyła Katarzyna Banasik, prezes stowarzyszenia.

W ramach projektu odbył się także konkurs strzelecki. Najlepsze okazało się III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, zaś na trzecim – Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie.

– Nauczycielka wychowania fizycznego zabrała nas na strzelnice. Był to mój pierwszy raz. Bardzo mi się podobało i będę z pewnością tam wracała. Nie spodziewałam się aż tak dobrego wyniku, ale jestem dumna z całej drużyny – Julia Molka z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach.

W projekcie wzięło udział 2571 uczniów.

– Ta inicjatywa nie polegała na spotkaniach, rozmowach, ale na realnych działaniach. To pokazuje, że każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Widzimy co się dzieje na Ukrainie. Powinniśmy być przygotowani po to, aby zadziałać – dodał senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO