Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Unia łagodzi obostrzenia afrykańskiego pomoru świń

środa, 25 stycznia 2023 13:42 / Autor: Radio eM
Unia łagodzi obostrzenia afrykańskiego pomoru świń
Unia łagodzi obostrzenia afrykańskiego pomoru świń
Radio eM
Radio eM

Od 21 stycznia większość naszego regionu objętych jest niebieską strefą ochrony przed afrykańskim pomorem świń. W części województwa świętokrzyskiego wciąż jednak obowiązują ostrzejsze restrykcje.

Przypomnijmy że od 2021 roku podjęto szereg działań w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się ASF. Wprowadzono również specjalne strefy.

— Pierwszą z nich, z najmniejszymi restrykcjami, jest właśnie strefa niebieska. Druga strefa, czerwona, dotyczy dzików, u nas takie strefy występują w  4 powiatach: Sandomierskim, Ostrowieckim, Starachowickim i Koneckim. Wynikają one z faktu występowania ASF w sąsiadujących województwach. W ich przypadku nie możemy liczyć na poluzowanie restrykcji. Strefa czerwona, została u nas w regionie zdjęta 21 stycznia, to największe obostrzenia (np. częstsze pobieranie próbek). W sumie przebadaliśmy ponad trzy tysiące próbek od świń żywych oraz sześć tysięcy od dzików —  wskazuje Bogdan Konopka, wojewódzki lekarz weterynarii.

— Niestety, część świętokrzyskich powiatów,  została objęta czerwoną strefą, teraz 21 stycznia, strefa czerwona w części zmieniła się na niebieską  —  mówi, Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Jak poinformował wojewódzki lekarz weterynarii już niedługo zostanie złożony wniosek o zniesienie niebieskiej strefy w większości regionu.

—  Dalej apelujemy o to aby bezpieczeństwo biologiczne było zachowane, aby rolnicy stosowali się do zaleceń. Myślę że to doświadczenie pomoże nam uchronić województwo przed powtórnym zakażeniem —  kończy Konopka.

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek ASF, w naszym regionie, odnotowano 16 października 2021 roku, w powiecie staszowskim.

Autor: Piotr Okła

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO