Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Urząd Marszałkowski wsparł przyjaciół z Ukrainy

środa, 15 lipca 2020 09:36 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Kołdry, ręczniki, proszki do prania oraz regionalne produkty żywnościowe przekazał dla mieszkańców terenów zachodniej i południowo-zachodniej części Ukrainy, którzy pod koniec czerwca ucierpieli w wyniku gwałtownej powodzi, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Dary odebrał nowy konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj.

Powódź dotknęła obwody stanisławowski, zakarpacki, lwowski, czerniowiecki i tarnopolski. Zniszczone zostało prawie 150 kilometrów dróg, ponad 80 mostów i zalane około 70 miejscowości. Straty poniosło w sumie 22 tysiącach gospodarstw.

– Powodzią zostali dotknięci nasi przyjaciele, dlatego chcemy ich wesprzeć. Nie jest to może ogromna finansowo pomoc, ale na pewno gest w stosunku do kraju, z którym mamy bardzo dobre relacje, i z którym łączy nas wiele wspólnych spraw – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.

Za otrzymane produkty żywnościowe, środki chemiczne i produkty tekstylne podziękował konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj, który po raz pierwszy gościł w naszym województwie.

– Bardzo dziękuję w imieniu Ukrainy za to wsparcie i pomoc w tak trudnym dla naszego kraju momencie. Jest to dla nas bardzo ważne i cenne, bo nasza współpraca ma poważne korzenie, w związku z tym, że województwo świętokrzyskie już od dawana współpracuje z obwodem winnickim na Ukrainie – mówił Wiaczesław Wojnarowskyj.

Wszystkie rzeczy trafią do ambasady Ukrainy w Warszawie skąd transportem dyplomatycznym zostaną przewiezione na miejsce przeznaczenia.

Przed przekazaniem darów dla poszkodowanych nowy konsul rozmawiał z marszałkiem na temat współpracy województwa świętokrzyskiego i obwodu winnickiego oraz rozwijania dobrosąsiedzkich stosunków między Ukrainą a Polską, w szczególności na poziomie międzyregionalnym.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO