Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Uwaga! Szczepionki przeciwko wściekliźnie będą zrzucane z samolotów

niedziela, 24 września 2023 11:35 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Uwaga! Szczepionki przeciwko wściekliźnie będą zrzucane z samolotów
fot.pixabay
Uwaga! Szczepionki przeciwko wściekliźnie będą zrzucane z samolotów
fot.pixabay
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że na terenie województwa świętokrzyskiego z samolotów zrzucana będzie szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Do mieszkańców regionu wysłano specjalny komunikat.

Akcja potrwa trzy dni: od 25 do 28 września. Zrzucane z samolotów szczepionki będą miały kształt krążka, przypominającego ciasteczko. W środku umieszczony jest plastikowy blister z płynną szczepionką przeciwko wściekliźnie. Po przegryzieniu blistra przez lisa - szczepionka w zetknięciu ze śluzówką jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie.

Kapsułek nie wolno dotykać. Szczególną uwagę należy zwracać także na zwierzęta domowe, tak, by nie miały kontaktu z tą szczepionką.

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.

Wg danych WHO każdego roku z powodu tej choroby umiera około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO