Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wcześniej na emeryturę

wtorek, 30 maja 2017 17:15 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Wcześniej na emeryturę
Wcześniej na emeryturę
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

13 tysięcy osób z województwa świętokrzyskiego będzie mogło jesienią przejść na emeryturę zgodnie z nowymi regulacjami. Od października w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi większej ilości klientów i uruchamia stanowiska doradców.

Doradcy z ZUSu będą dostępni od lipca tego roku. Urzędnicy mają podpowiedzieć, kiedy warto przejść na emeryturę, by otrzymywać wyższe świadczenia. Decyzja o zakończeniu kariery zawodowej leży w gestii obywatela. Każdy rok pracy po osiągnięciu wieku uprawniającego do pobierania świadczeń ma przynieść emeryturę o 8 procent wyższą. - W województwie świętokrzyskim w każdej placówce ZUSu usytuowanych doradców emerytalnych. W sumie będzie ich 22. Ich rolą będzie rzetelne informowanie o zasadach nabywania praw, wysokości świadczenia, przeliczania kwoty emerytury - mówi Paweł Kaleta, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.

O obniżenie wieku emerytalnego upominali się działacze Solidarności. Zmiany zapowiadał także prezydent RP Andrzej Duda w kampanii przedwyborczej. Ze strony ZUSu istotną rolę mogą odegrać zapowiadani doradcy. - Będziemy mogli z nimi przedyskutować i podjąć decyzję, czy chcemy przejść na emeryturę, czy dłużej pracować. To obywatele będą podejmować decyzję, a nie politycy za nich - zapewnia Krzysztof Michałkiewicz z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak mówi profesor Cezary Kochalski doradca głowy państwa zmiany w systemie emerytalnym powinny być dokonywane w kontekście sytuacji ekonomicznej i demograficznej. - Nasi obywatele będą żyć coraz dłużej. Naszym zdaniem stoją oni przed wyborem ile z dłuższego czasu przebywania na emeryturze chcą przeznaczyć na wydłużoną aktywność zawodową, jeżeli w ogóle chcą. Nie chcemy proponować rozwiązań wydłużających aktywność zawodową – mówi prof. Cezary Kochalski.

W całej Polsce z dniem pierwszego października uprawnienia emerytalne uzyska około 331 tysięcy osób. Przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczeń powinniśmy uzyskać przeliczenie kapitału początkowego. To powinni nam ułatwić pracownicy ZUSu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO