Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

WFOŚiGW rusza z nowym programem. Dofinansuje farmy fotowoltaiczne i pompy ciepła

poniedziałek, 17 maja 2021 14:21 / Autor: Magdalena Nowak
WFOŚiGW rusza z nowym programem. Dofinansuje farmy fotowoltaiczne i pompy ciepła
WFOŚiGW rusza z nowym programem. Dofinansuje farmy fotowoltaiczne i pompy ciepła
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Kielcach rozpoczął pilotażowy program „OZE Świętokrzyskie”. W jego ramach Fundusz dofinansuje farmy fotowoltaiczne oraz instalacje pomp ciepła. Celem programu jest zmniejszenie emisji niebezpiecznych pyłów oraz dwutlenku węgla w powietrzu. 

Jak informuje Ryszard Gliwński, prezes WFOŚiGW w Kielcach, program skierowany jest do samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorców.

– Jest to pożyczka na sto procent kosztów kwalifikowanych, tzn. że inwestycję związaną z odnawialnymi źródłami energii można zacząć nie posiadając środków, ponieważ WFOŚiGW sfinansuje ją w stu procentach. Pożyczka jest niskooprocentowana, na 2,5 procent. Jeżeli beneficjent spełni warunki i osiągnie zakładany efekty ekologiczny, może liczyć na 25-procentowe umorzenie – mówi Ryszard Gliwiński.

– Działania w pełni finansujemy, począwszy od projektu, pozwoleń, do wykonania instalacji fotowoltaicznej czy zainstalowania pomp ciepła. Celem programu jest zmniejszenie emisji pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz dwutlenku węgla, a w efekcie doprowadzenie do tego, abyśmy oddychali czystym powietrzem  – dodał prezes Gliwiński.

Beneficjent ma 15 lat na spłacenie pożyczki. Do rozdysponowania jest 5 milionów złotych. W konferencji inaugurującej pilotaż programu wzięli udział: poseł Bartłomiej Dorywalski, poseł Andrzej Kryj, senator Krzysztof Słoń oraz wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO