Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wieś, która miała zniknąć… 82. Rocznica Pacyfikacji Michniowa

sobota, 12 lipca 2025 17:39 / Autor: Maria Karyś
Wieś, która miała zniknąć… 82. Rocznica Pacyfikacji Michniowa
fot. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Wieś, która miała zniknąć… 82. Rocznica Pacyfikacji Michniowa
fot. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Maria Karyś
Maria Karyś

Uroczysta Msza Święta, złożenie wieńców i zniczy przy mogile mieszkańców – tak została upamiętniona 82. rocznica pacyfikacji wsi Michniów. 12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy doszczętnie spalili miejscowość i zamordowali ponad 200 osób.

Był to odwet za współpracę Polaków z partyzantami. Dziś (12 lipca) uczczono ich pamięć w tamtejszym Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji pomordowanych przez Niemców mieszkańców. Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Picheta, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Wzdole Rządowym, ks. Zbigniew Kądziela z Brzezinek oraz ks. Jacek Kopeć, Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. św. Stanisława Kostki. Oprawę liturgiczną nabożeństwa zapewnił Chór Senior w Suchedniowa.

Przez tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat Michniów stał się symbolem wszystkich miejscowości w Polsce, krwawo spacyfikowanych przez Niemców w okresie II wojny światowej.

– Michniów jest symbolem męczeństwa wsi polskich od 1939 roku. Przeglądając mapę Polski z okresu II wojny światowej, znajdziemy setki podobnych miejsc naznaczonych złym dotykiem niemieckiego totalitaryzmu. Były palone, grabione i naznaczone śmiercią mężczyzn, kobiet  oraz dzieci – mówił dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej

– Michniów i Kielecczyzna były partyzancką twierdzą, której siła nie wynikała z murów, okopów czy zasieków, lecz z chłopskiej mądrości, honoru i głęboko zakorzenionego poczucia ludzkiej godności, budowanego przez pokolenia w duchu tradycji i wiary. Mieszkańcy Michniowa pokazali nam czym jest braterstwo, społeczna solidarność i prawdziwy patriotyzm żyjąc w okrutnych czasach okupacji pielęgnowali te wartości i zapłacili za nie najwyższą cenę. Dziś niesienie świadectwa wydarzeń z lipca 1943 roku jest naszym obowiązkiem. To także świadectwo o nas samych, o naszej historii i kulturze –  podkreślił wicewojewoda Michał Skotnicki.

Uroczystości w Michniowie patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Jego przesłanie odczytała minister Katarzyna Pawlak-Mucha.

„Wielu mieszkańców służyło w Wojsku Polskim podczas wojny obronnej 1939 roku. Wieś pomagała też oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. Ponury” – napisał prezydent.

Jak dodał w swoim liście, pacyfikacja Michniowa była metodycznym, bezwzględnym mordem:

 „Kaci zabronili godnego pochowania ofiar oraz powrotu ocalałych do zniszczonej wsi i jej odbudowy. Ujętych w pobliżu mieszkańców czekało rozstrzelanie od razu lub śmierć w obozie koncentracyjnym. Część kobiet wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec. Z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie” – uzupełnił Duda.

Po przemówieniach okolicznościowych delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze na mogile pomordowanych 82. lata temu mieszkańców Michniowa.

Od 2017 roku 12 lipca, dla upamiętnienia tragicznej pacyfikacji Michniowa obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO