Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wsparcie dla szpitali i pielęgniarek

czwartek, 11 października 2018 11:40 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Blisko 1,5 miliona złotych na doposażenie oddziałów ratunkowych otrzymały z Ministerstwa Zdrowia szpitale w Kielcach, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Sandomierzu. Z kolei prawie 2,5 miliona złotych zostało przeznaczone na stypendia dla pielęgniarek, które kształcą się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Środki zostały wypłacone w ramach inicjatyw "Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe" oraz "Wsparcie na starcie! - program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa". 

Dofinansowanie przeznaczone na Szpitalne Oddziały Ratunkowe ma służyć szybkiemu i skutecznemu ratowanie życia pacjentów w sytuacji, gdy ze względu na stan zdrowia, wymagają niezwłocznego podjęcia diagnostyki i leczenia. Fundusze unijne będą przeznaczone na zakup aparatury dla dzieci, które potrzebują specjalnego, dostosowanego do nich sprzętu. Nowa aparatura medyczna trafi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej, Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach oraz Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

Projekt "Wsparcie na starcie! - program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa" powstał w celu zapewnienia skutecznej wymiany pokoleniowej w zawodzie pielęgniarek. Umowa została podpisana z Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczelnia otrzymała ponad 2,4 miliona złotych, które zostaną przeznaczone na stypendia dla pielęgniarek i położnych. Miesięczne stypendium dla studentów wyniesie 800 złotych, a dla absolwentów wchodzących do zawodu przez dwa lata po ukończeniu kształcenia tysiąc złotych.

Umowy z przedstawicielami pięciu dofinansowanych placówek podpisał w Urzędzie Wojewódzkim wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski.

Do tej pory w województwie świętokrzyskim w celu poprawy jakości i dostępności usług zdrowotnych podpisanych zostało 12 umów o łącznej wartości ponad 113,8 miliona złotych oraz 8 umów o wartości 17,1 miliona złotych, które zostały przeznaczone m.in. na szkolenia kadr medycznych, programy profilaktyczne oraz działania jakościowe.

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO