Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wyjątkowe odznaczenie dla amerykańskiego działacza

czwartek, 13 czerwca 2019 11:09 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Lloyd Halverson, wieloletni współpracownik Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu za 30-letnią pracę na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w regionie świętokrzyskim. Medal wręczył mu wicewojewoda świętokrzyski, Bartłomiej Dorywalski.

Wydarzenie odbyło się podczas uroczystej sesji Forum Sekretarzy Gmin i Powiatów Regionu Świętokrzyskiego w Kielcach. Order Lloydowi Halversonowi przyznał prezydent RP, Andrzej Duda.

- Lloyd przyjechał do gminy Morawica w 1989 roku, wówczas Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej finansował działania wspierające młody, rodzący się wtedy polski samorząd terytorialny. Pokochał to miejsce, zobaczył jak bardzo polski samorząd potrzebuje pomocy. Jego współpraca z Morawicą szybko rozprzestrzeniła się na wiele gmin regionu świętokrzyskiego, a także na inne województwa. Z nami związał się dwiema niezwykle istotnymi umowami o współpracę - mówi Agnieszka Migoń, dyrektor Ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach.

W ramach tej współpracy świętokrzyscy samorządowcy przez ostatnie lata mogli porównywać zasady i warunki pracy amerykańskiego samorządu z własnymi doświadczeniami. Eksperci z USA gościli niemalże co roku w Kielcach i okolicznych gminach, gdzie spotykali się z przedstawicielami Forum Sekretarzy i w formie wykładów oraz prezentacji przekazywali swoje doświadczenia. Wielokrotnie miały miejsce także tzw. mini konsultacje w gminach. Lloyd Halverson doradzał poszczególnym wójtom, burmistrzom i prezydentom w sprawach rozwoju gospodarczego i społecznego, strategii rozwoju gminy, partycypacji i w innych ważnych problemach. 

Wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski wręczając Lloydowi Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej podkreślił, że jest to szczególne odznaczenie. - Miałem zaszczyt wręczać takie odznaczenie po raz pierwszy. Jest ono szczególne, ponieważ jest przyznawane na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla osób, które wybitnie wykazały sie działalnością na rzecz współpracy międzynarodowej i właśnie taką osobą jest pan Lloyd - powiedział wicewojewoda.

Halverson nie spodziewał się, że zostanie tak doceniony. - Bardzo dziękuję za ten medal. Jest bardzo ważny dla mnie i mojej rodziny. Jestem bardzo szczęśliwy - skomentował Lloyd.

W uroczystości uczestniczyli wójtowie, burmistrzowie i sekretarze, którzy przez lata korzystali z amerykańskich konsultacji i cennych doświadczeń oraz uczestniczyli w wizytach studyjnych w USA.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO