Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

[VIDEO] Renata Janik: Dziedzictwo kulturowe to nasza tożsamość

poniedziałek, 06 lipca 2020 08:07 / Autor: Aleksandra Rękas

- Bardzo ważne jest, by dbać o nasze regionalne obiekty historyczne. W tym roku samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył 330 tysięcy złotych na dofinansowanie cennych zabytków w naszym regionie – mówiła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Do zarządu województwa świętokrzyskiego wpłynęło 47 wniosków o dofinansowanie cennych zabytków. Po analizie formalnej, wsparcie finansowe otrzymały 23 placówki.

- Są to prawdziwe perełki ze względu na wartość kulturową, historyczną, naukową. Większość z nich to małe kościółki, które często potrzebują bardzo drobnych kwot na realizację różnych przedsięwzięć. My przyłączamy się do działań ministerstwa kultury i wspieramy zarówno obiekty sakralne  jak i świeckie – mówiła wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Renata Janik zaznaczyła także, jak ważna jest pomoc lokalnym przedsiębiorcom.

- Samorząd województwa wspiera zwłaszcza małe i średnie firmy. Po pierwsze, uruchomione zostały pożyczki gotówkowe i gotówkowo – inwestycyjne. Oprócz tego, dodatkowe środki były przyznawane na projekty ogłaszane w zeszłym roku. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą unowocześniać swoje produkty i linie produkcyjne. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia naboru na bezzwrotne dotacje obrotowe – dodała wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO