Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Beata Ryń, Muzeum Wsi Kieleckiej: Zapraszamy na niedziele w Tokarni

poniedziałek, 14 września 2020 12:13 / Autor: Aleksandra Rękas

- Wraz z Urzędem Marszałkowskim organizujemy pożegnanie lata, które odbędzie się 20 września w Parku Etnograficznym w Tokarni. Oprócz „Smaków jesieni” będzie miał też miejsce uwielbiany przez naszych gości  „Jarmark Agroturystyczny” - mówiła Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Podczas Jarmarku Agroturystycznego dowiemy się między innymi, jak wyglądały jesienno – zimowe obrzędy wiejskie.

- Będzie można zobaczyć darcie pierza, przędzenie na przęślicy, a także kiszenie kapusty w beczce, co jest bardzo widowiskowe, bo jak wiemy gospodynie robiły to gołymi stopami w beczkach. Oprócz tego, w Skansenie zapłoną ogniska. Będziemy piec kartofelki, pojawi się także możliwość własnoręcznego wykopania sobie ziemniaków z pola – zachęcała Beata Ryń.

W najbliższą niedzielę nie zabraknie lokalnych twórców rękodzieł i pysznego regionalnego jedzenia.

- Odbędzie się także konkurs kulinarny z hasłem „Wiejskie czekadełko”. Będą to smakołyki, które możemy przekąsić, czekając na główne danie. To prawdziwie ekologiczna kuchnia i trudne do zapomnienia smaki. Pojawią się także zespoły muzyczne.

Muzeum Wsi Kieleckiej zostało laureatem świętokrzyskiej nagrody muzealnej im. Tadeusza Włoszka.

- To ogromne wyróżnienie i niezwykłe trofeum. Otrzymaliśmy je za konserwację pięknego kościółka z Rogowa. W najbliższą niedzielę odbędzie się w nim Msza Święta – informowała rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO