Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Leszek Bukowski: Ustanawianie świąt jest elementem budowania świadomości narodowej

piątek, 26 listopada 2021 10:55 / Autor: Aleksandra Rękas

- Ustanowiony przez prezydenta Andrzeja Dudę Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie obchodzony 27 grudnia. To bardzo ważny element kształtowania tożsamości narodowej - mówił Leszek Bukowski, historyk z Delegatury IPN w Kielcach na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak stwierdził Leszek Bukowski, wybuch powstania wielkopolskiego jest niedocenionym zrywem Polaków w walce o niepodległość.

- W świadomości narodowej, zrywy w walce o niepodległość Polski na przestrzeni lat kształtowały się głównie wokół powstania styczniowego czy listopadowego. Jest jednak wiele innych wydarzeń, które wpisują się w wielkie dążenie Polaków do odzyskania wolności  - powiedział.

Jak dodał historyk, jednym z elementów działalności Instytutu Pamięci Narodowej jest upamiętnianie wielkich Polaków.

- To niezwykle istotna część naszych aktywności. Przypominamy nie tylko ważne wydarzenia, ale i ludzi, którzy byli z nimi związani. Chcemy, by pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę i przyczyniali się do rozsławiania naszego kraju na całym świecie nie zginęła – zaznaczył Leszek Bukowski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO