AUDYCJE RADIOWE
Tomasz Domański: Pamiętamy o męczeństwie polskich wsi na Wołyniu i w Michniowie


Dziś 11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II RP. – Pamiętamy wstrząsające zdarzenia z okresu II wojny światowej, kiedy to ukraińscy nacjonaliści z OUN i Ukraińskiej Powstańczej Armii podjęli straszliwą decyzję. W jej wyniku „pozbyli” się Polaków z terenów które uznali za ukraińskie – mówił dr Tomasz Domański, historyk IPN z Delegatury IPN w Kielcach, na antenie Radia eM Kielce w „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.
Jak przypominał dr Domański, Ukraińcy dokonali ludobójstwa na Polakach którzy mieszkali na ziemiach wschodnich II RP.
– Mówi się o stu tysiącach zamordowanych Polaków. Głównie do tych zdarzeń dochodziło w latach 1943-44, ale do zabójstw i akcji antypolskich dochodziło już wcześniej, od września 1939 roku. To napięcie mocno rosło, a kulminacją była „Krwawa niedziela” – opowiadał historyk IPN z Delegatury IPN w Kielcach.
W sobotę 12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskich oraz 82. rocznica pacyfikacji wsi Michniów. Dr Domański dotarł także do dokumentów, które ujawniają kto konkretnie z imienia i nazwiska, odpowiada za pacyfikację wsi i wymordowanie mieszkańców 12 i 13 lipca 1943 roku. - Główni sprawcy nigdy nie ponieśli odpowiedzialności karnej - opowiada historyk.