Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Twarze z Muru Pamięci

poniedziałek, 15 czerwca 2015 03:24 / Autor: Marek Maciągowski
Twarze z Muru Pamięci
Twarze z Muru Pamięci
Marek Maciągowski
Marek Maciągowski

Stu ludzi, sto przerwanych życiorysów. Nauczyciele, rzemieślnicy, żołnierze, harcerze, robotnicy, księża. Wszyscy zginęli w kieleckim więzieniu lub stąd poszli na śmierć. Ich twarze upamiętnione zostały na Murze Pamięci w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Po latach wrócili do miejsca, które tragicznie przerwało ich życie. Na przekór oprawcom, którzy robili wszystko, by zniknęli na zawsze. Sto porcelanowych tabliczek można było wykonać dzięki archiwalnym poszukiwaniom, apelom w mediach, a przede wszystkim rodzinom i bliskim zamordowanych.

Czasami zdjęcia trzeba szukać długo, czasami znajdują się we Wrocławiu czy Gdańsku. Czasami pojawiają się niespodziewanie. Tak jak w przypadku zdjęcia księdza Franciszka Mazurka, postaci w Kielcach znanej przed wojną. Urodził się 27 marca 1904 r. w Koryczanach w parafii Żarnowiec. Po w 1923 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach, gdzie uzyskał święcenia w 1927 r. Był najpierw wikariuszem parafii Kościelec, a po roku w parafii św. Wojciecha w Kielcach. Został kapelanem schroniska dla ubogich na Kawetczyźnie, dyrektorem Związku Młodzieży Męskiej w Kielcach. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i w 1935 r otrzymał tytuł magistra teologii. Napisał monografię kościoła i parafii św. Wojciecha. W 1938 r. został archiwariuszem kurii biskupiej w Kielcach, ceremoniarzem biskupim i wykładowcą Seminarium Duchownego. 21 września 1939 r. został mianowany wikariuszem generalnym parafii katedralnej w Kielcach. Parafia była centrum polskiego życia. Wikariusz został aresztowany przez gestapo 10 II 1941 r. razem z proboszczem ks. Józefem Pawłowskim podczas wielkiej akcji przeciw kieleckiej konspiracji. Przebywał w celi nr 6. więzienia z innymi aresztowanymi księżmi.

5 kwietnia ks. Franciszek Mazurek został wysłany transportem do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Miał numer obozowy 13165. 4 maja 1942 r. został karnie przeniesiony do obozu w Dachau. Tam umarł19 września 1942 r. Wydawałoby się, że nie będzie problemu ze znalezieniem jego podobizny. A jednak nie było jej w archiwach. Zaapelowaliśmy do Kielczan w tygodniku eM Kielce. I po pewnym czasie zadzwoniła do nas pani Zofia Fortuna. Opowiedziała, że z racji wieku rzadko wychodzi z domu, ale akurat poszła do kościoła i dostała tygodnik. A przecież ona ma komunijne zdjęcie z księdzem Mazurkiem z 1936 roku, gdy była u I komunii świętej, a ksiądz był prefektem w szkole Konopnickiej. Na tym zdjęciu stoi razem z koleżanką Jadwigą Tomczyk. I tak zdjęcie księdza Franciszka Mazurka znalazło się na Murze Pamięci.

Projekt MUR Pamięci poświęcony jest tym, którzy zginęli w więzieniu przy ulicy Zamkowej lub stąd poszli na śmierć w latach 1939-1956. Porcelanowe tabliczki z wizerunkami i nazwiskami ofiar umieszczone zostały na zachodnim murze dawnego więzienia. W wieży strażniczej na multimedialna prezentacji można zapoznać się na z biogramami więźniów.

Przypomnijmy twarze tych, których losy związały się z kieleckim więzieniem. Apelujemy więc: udostępnijcie zdjęcia swoich bliskich . Niech następne pokolenia spojrzą na swoich poprzedników. W ten sposób przetrwają. Ich czyn nie pójdzie w zapomnienie.

Osoby, które chcą udostępnić nam zdjęcia więźniów ulicy Zamkowej prosimy o kontakt z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Kielce ul. Zamkowa 3, tel. 41 367 68 01, marek.maciagowski@zamkowa3.pl.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO