Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

BIZNES

Jak wybrać gotowy projekt domu? Materiał Partnera

poniedziałek, 16 marca 2020 11:52 / Autor: Radio eM
Jak wybrać gotowy projekt domu? Materiał Partnera
Jak wybrać gotowy projekt domu? Materiał Partnera
Radio eM
Radio eM

Jak wybrać projekt domu, aby jego budowa była dla nas przyjemnością? Jaki projekt domu wybrać, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby gotowy dom był dla mieszkańców oazą spokoju i komfortowym miejscem do życia? Czy odpowiedni będzie projekt domu parterowego, projekt domu z poddaszem, a może piętrowy? 

To, jakie projekty domów będą najbardziej odpowiednie zależy od lokalnych przepisów  położenia działki, budżetu i potrzeb inwestora. Gotowe projekty domów Pracowni ARCHON+ dopasowane są do wymagań klientów - funkcjonalne, atrakcyjne wizualnie, ekonomiczne i proste w budowie, energooszczędne. W poszukiwaniu idealnego projektu warto zajrzeć na  www.archon.pl, gdzie dostępna jest pełna, różnorodna oferta, pomocny będzie także katalog domów, który inwestor może bezpłatnie zamówić na stronie Pracowni. A zatem, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze projektu?

preview-lightbox-NEFRISY_G2.jpg

Działka i lokalne prawo

Bez względu na to, czy mamy już kupioną działkę z przeznaczeniem na budowę domu, czy dopiero jej poszukujemy, każdego inwestora obowiązywać będzie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunki zabudowy (WZ). MPZP to dokument - akt prawa miejscowego, określający warunki i zasady budowy na terenie, który jest nim objęty i ma za zadanie wprowadzić oraz utrzymać ład w architekturze przestrzeni. Nie każda działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W takiej sytuacji obowiązkiem inwestora jest złożenie wniosku w urzędzie miasta lub gminy o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy (WZ). Potocznie zwana “wuzetka” określa wymagania dotyczące wyglądu inwestycji na konkretnej działce. Budowany na niej dom będzie musiał zachować podobny styl, wielkość, liczbę kondygnacji czy nawet kształt dachu, jak sąsiednia zabudowa. Znając lokalne wymagania, inwestor będzie wiedział jakiego projektu domu szukać i na co zwracać uwagę przeglądając kolejne propozycje - czy powinny to być projekty domów parterowych, czy raczej projekty domów z poddaszem użytkowym lub projekty domów piętrowych. 

preview-chat-RENKLODY_2_G2.jpg

Wygląd przyszłego domu zależy również od wielkości działki, jej kształtu, a także naturalnych uwarunkowań terenu. Te czynniki mogą także oddziaływać na przyszłe koszty budowy domu. Doskonałym ułatwieniem dla inwestora poszukującego projektu domu, który będzie spełniał wymagania MPZP lub WZ, uwzględniał potrzeby przyszłych domowników, a także możliwości finansowe inwestora jest kontakt z doradcą ARCHON+. Wystarczy przesłać do Pracowni odpowiednie dokumenty, po przeanalizowaniu których doradca pomoże wyselekcjonować i wybrać najbardziej odpowiednie gotowe projekty domów. Projekty domów jednorodzinnych to w ARCHON+ liczne i różnorodne kolekcje, wśród których znajdują się m.in: projekty domów z poddaszem użytkowym, projekty domów parterowych,  projekty domów nowoczesnych, projekty domów na wąską działkę czy projekty domów tanich w budowie.

preview-lightbox-MALINOWKI_11.jpg

Dom parterowy, z poddaszem czy piętrowy?  Mały dom czy może przestronna willa? 

Te dylematy często pojawiają się w rozmowach z inwestorami. Kwestię kondygnacji determinują lokalne przepisy, które mogą precyzyjnie określać ich liczbę, natomiast program funkcjonalny domu powinien być w możliwie optymalny sposób dopasowany do potrzeb mieszkańców. Ważne, by przed wyborem projektu dokładnie poznać oczekiwania wszystkich domowników, określić niezbędne pomieszczenia w domu, a także ich właściwy układ względem siebie.

preview-lightbox-MIRANDA_G2.jpg

Istotnym kryterium podczas selekcji projektów domów jest powierzchnia domu. Jego wielkość, a tym samym powierzchnię użytkową także mogą określać zapisy MPZP i/lub WZ. Projekt domu musi być dostosowany do wymaganych odległości od granicy działki, które zgodnie z prawem wynoszą: minimalna odległość ściany z oknami do granicy działki wynosi 4 metry, dla ściany bez okien 3 metry, a na działkach o szerokości poniżej 16 metrów, ścianą bez okien możemy zbliżyć się do granicy do 1,5 metra. Zapisy prawa budowlanego definiują, gdzie na działce będzie można posadowić budynek. MPZP określa maksymalną powierzchnię zabudowy oraz minimalną powierzchnię biologicznie czynną, czyli ile terenów zielonych należy zachować na działce. Wybierając projekty domów trzeba też pamiętać o usytuowaniu domu na działce w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło. Dzięki temu wnętrza będą pięknie doświetlone i ogrzane, co zimą przełoży się na mniejsze zużycie energii. Biorąc pod uwagę tę kwestię, dobrze dopasowany projekt domu do działki będzie posiadał strefę dzienną od strony południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej, a pomieszczenia gospodarcze będą usytuowane od strony północnej lub wschodniej.

preview-lightbox-ZDROJOWKI.jpg

Program funkcjonalny domu

Pierwszym pomieszczeniem po wejściu do domu jest wiatrołap. Chroni on przed wychładzaniem domu i jest często miejscem przeznaczonym do przechowywania wierzchnich ubrań, a także przedmiotów codziennego użytku. Powinna znaleźć się w nim szafa na płaszcze i kurtki, szafka na obuwie, czy też szuflada na klucze, bądź wielorazowe torby zakupowe. W zależności od wielkości powierzchni do wiatrołapu można także wstawić siedzisko, by wygodnie zakładać obuwie. Mając wszystko pod ręką, zaoszczędzimy chwilę czasu, spiesząc się o poranku. Wiatrołap często stanowi też łącznik pomiędzy domem a garażem.

Strefa dzienna domu to reprezentacyjna przestrzeń obejmująca salon, jadalnię oraz kuchnię. W salonie obowiązkowym elementem wyposażenia jest wygodna sofa, na której wypoczywając, możemy cieszyć oczy widokiem na ogród. Umożliwiają to duże przeszklenia, które zapewnią także doskonale doświetlenie wnętrza. Do inwestora należy też decyzja o wielkości kuchni  i jej programie użytkowym. Czy ma być na tyle duża, by zmieścić kuchenną wyspę, czy powinna być w pełni otwarta, czy raczej oddzielona od pozostałej części strefy dziennej.

Do kuchni może przylegać spiżarnia. To pomieszczenie gospodarcze jest wymarzone dla osób, które lubią gotować i chcą mieć pod ręką wiele różnorodnych składników. Oprócz spiżarni pomieszczeniami określanymi jako gospodarcze są pralnia i kotłownia. Możemy wybrać projekt z kotłownią na paliwo stałe lub kotłownia gazową, która jednocześnie może pełnić funkcję pralni. Jeśli nie potrzebujemy lub nie mamy wystarczającej ilości miejsca na osobno wydzieloną pralnię i suszarnię, takie połączenie funkcji przy tym rodzaju ogrzewania jest optymalne.

Liczbę pokoi i ich przeznaczenie użytkowe definiuje liczba mieszkańców przyszłego domu oraz ich potrzeby wynikające np. z ulubionego sposobu spędzania wolnego czasu, czy charakteru pracy. Domy jednorodzinne posiadają zazwyczaj główną sypialnię z dużym łóżkiem, czasem garderobą i prywatną łazienką. Pozostałe to pokoje dzieci, garderoba, ogólnodostępna łazienka. Wygodnym rozwiązaniem w domach o nieco większym metrażu jest pokój gościnny, który gdy nie korzystają z niego goście, może służyć jako biblioteczka, pokój do jogi czy gabinet.

Podobnie wygląda kwestia łazienek. Ich liczba i wielkość wynika z upodobań i potrzeb rodziny. Część klientów decyduje się na łazienkę główną z wanną i prysznicem i osobną toaletę, inni wybierają dwie łazienki z pełnym programem użytkowym. Większe łazienki można zaaranżować w formie salonu kąpielowego lub domowego SPA z sauną, tworząc idealne warunki do komfortowego relaksu.

Często realizowanymi inwestycjami klientów Pracowni ARCHON+ są projekty domów z garażem. Takie rozwiązanie zapewnia wygodną komunikację pomiędzy garażem a częścią mieszkalną domu, umożliwiając szybkie przeniesienie zakupów.

preview-lightbox-TELIMY_G2.jpg

Gotowe projekty domów – sprawdź aktualne koszty budowy

Warto pamiętać, że wybrany projekt domu i zastosowane w nim rozwiązania konstrukcyjne wpływają na wysokość kosztów budowy. Dodatkowe elementy dekoracyjne, balustrady, skomplikowany dach, czy dodatkowe balkony podnoszą koszty całej realizacji. Już na etapie wyboru projektu można sprawdzić koszty budowy. Pracownia ARCHON+ na stronach poszczególnych projektów domów, w zakładce kosztorys, prezentuje aktualne zestawienie kosztów budowy, dzięki czemu można szybko sprawdzić i porównać koszty realizacji wybranych projektów. Szukając oszczędności, pamiętajmy, że najbardziej ekonomiczne w realizacji są domy o prostej bryle z dwuspadowym dachem.

preview-lightbox-ZIELISTKI.jpg

W kontrolowaniu kosztów budowy niezwykle pomocne są kosztorysy budowlane, które klienci Pracowni ARCHON+ mogą zamówić wraz z gotowym projektem domu. Projekty domów z kosztorysem zawierają bieżące ceny materiałów budowlanych i robocizny, opierające się na krajowych stawkach budowlanych. Dzięki temu inwestorzy mogą poznać realne koszty budowy, co zdecydowanie ułatwi im kontrolę nad budżetem i pozwoli szybciej zareagować na ewentualne zmiany w planie budowy. 

Adaptacja gotowego projektu

Aby uzyskać pozwolenie na budowę domu niezbędna jest adaptacja gotowego projektu.Inwestor wybiera projektanta adaptującego, który posiada uprawnienia i należy do Izby Zawodowej. Dużym ułatwieniem jest, gdy osoba adaptująca pracuje na terenie położenia działki inwestora, gdyż jest doskonale zorientowana w przepisach obowiązujących na danym obszarze. Projektant adaptujący dostosowuje projekt do wymogów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy oraz do stref obciążeń wiatrem i śniegiem, a także do wykonania projektu zagospodarowania terenu z naniesieniem projektowanego budynku na mapie geodezyjnej i pomoc w uzyskaniu wymaganych prawem budowlanym dokumentów czy opinii od odpowiednich urzędów i instytucji.

Projekty zaprezentowane w artykule oraz inne projekty domów jednorodzinnych można obejrzeć na www.archon.pl

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO