Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

BIZNES

O czym pamiętać przy zakupie mieszkania? Materiał Partnera

poniedziałek, 23 marca 2020 17:24 / Autor: Radio eM
O czym pamiętać przy zakupie mieszkania? Materiał Partnera
O czym pamiętać przy zakupie mieszkania? Materiał Partnera
Radio eM
Radio eM

Kiedy od własnego „M" dzieli Cię już tylko kilka kroków prawnych, emocje rosną. Nagle okazuje się, że spraw do załatwienia jest mnóstwo, w głowie roi się od pomysłów, na to jak urządzić swoje cztery kąty, a do tego koordynujesz jeszcze remont i niezbędne zakupy. Nic dziwnego, że w takim ferworze łatwo zapomnieć o tym, o co powinieneś zadbać przy okazji inwestycji. Dlatego polecamy nasz poradnik – kupno mieszkania: formalności. Po lekturze będziesz znacznie lepiej przygotowany do czekającej Cię poważnej transakcji.

Sprawdź księgę wieczystą i dokumenty mieszkania

Sprawdź zawartość księgi wieczystej, aby upewnić się, że mieszkanie nie ma obciążeń hipotecznych. Koniecznie poproś też sprzedającego o dokument potwierdzający, że jest właścicielem lokalu, a także o poświadczenia, że w lokalu nikt nie jest zameldowany, a właściciel nie zalega z opłatami. Upewnij się także, że mieszkanie nie ma współwłaściciela i nie toczy się o nie żadne postępowanie spadkowe. Jeśli wszystkie dokumenty nieruchomości są „czyste", możesz przystąpić do zakupu i kolejnych kroków.

Nie czekaj aż coś się stanie, ubezpiecz lokal

Wielu kupujących pomija ten etap – często nie wyobrażamy sobie tego, że ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie domu mogłoby nam się przydać. Jednak sytuacje takie jak zalanie mieszkania, włamanie, pożar czy wichury są od nas niezależne i dopiero wówczas zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest posiadanie polisy, która zrekompensuje nam szkodę. Kupujący, którzy biorą kredyt hipoteczny zobligowani są przez bank do zakupu polisy. Jeśli jednak finansujemy inwestycję z własnych środków, także nie warto pomijać tego etapu. Właściciele nieruchomości zastanawiają się gdzie ubezpieczyć mieszkanie i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Sugerujemy – najlepszą propozycję z łatwością można znaleźć w wyszukiwarce ofert ubezpieczycieli mieszkań z mfind. Dzięki niej zaoszczędzisz mnóstwo czasu, którego nie będziesz musiał poświęcać na samodzielne zapytania i analizowanie ofert. A dzięki temu, że porównywarka wyszukuje najlepsze oferty, zaoszczędzisz także pieniądze!

2

Pozostałe czynności: podatki, media i odbiór mieszkania

Po podpisaniu umowy zakupu mieszkania kupujący zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawny, który wynosi 2% rynkowej wartości nieruchomości. Wysokość podatku oblicza notariusz, on także zajmuje się jego odprowadzeniem.

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, warto w umowie opisać stan, w jakim zostanie przekazane, a następnie podczas odbioru mieszkania sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, w którym opisujemy pozostający w mieszkaniu sprzęt oraz podajemy stan liczników.

Na koniec należy odwiedzić także urząd miasta, na terenie którego znajduje się mieszkanie i poinformować o nowym właścicielu nieruchomości, który odtąd będzie opłacał podatek od nieruchomości. Na siebie przepisujemy także media i aktualizujemy dane w spółdzielni czy administracji budynku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO