Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

BIZNES

Jak znaleźć najlepsze lokaty – praktyczne wskazówki. Materiał Partnera

środa, 25 marca 2020 08:24 / Autor: Radio eM
Jak znaleźć najlepsze lokaty – praktyczne wskazówki. Materiał Partnera
Jak znaleźć najlepsze lokaty – praktyczne wskazówki. Materiał Partnera
Radio eM
Radio eM

Mądre gospodarowanie domowym budżetem, by zaoszczędzić pieniądze na realizację planów, spełnienie marzeń czy po prostu „na czarną godzinę”, to bardzo cenna umiejętność. Trzeba też umieć zadbać, by oszczędności nie traciły swojej wartości z powodu inflacji, a nawet przeciwnie – zarabiały dzięki naliczanym odsetkom. Sposobem na to są lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, ale pod warunkiem, że wybierzesz te najlepsze.

Ranking lokat bankowych 

Zanim przejdziemy do rozważań nt. jak wybrać najlepszą lokatę, zaznaczmy na wstępie, że pieniądze powierzone bankom (także Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym) objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdyby doszło do bankructwa instytucji finansowej, w której wpłaciłeś środki na lokatę bankową czy konto oszczędnościowe, to bardzo szybko otrzymasz kwotę nie przekraczającą równowartości 100 tys. euro. Powyżej tej granicy możesz liczyć tylko na odzyskanie części swoich pieniędzy. 

Lokaty bankowe 

Zapewne chciałbyś otrzymać prostą odpowiedź na pytanie: Jak wybrać najlepszą lokatę? Nie jest to jednak możliwe, bo jest ona uzależniona od bardzo wielu czynników, przypatrzmy się najważniejszym. 

Przed podjęciem decyzji, gdzie założyć lokatę, powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy będziesz potrzebował pieniędzy, które chcesz zdeponować. W przypadku lokat obowiązuje bowiem zasada, że odsetki wypłacane są na koniec okresu jej trwania (odstępstwa od tej reguły są rzadkością), a wcześniejsza wypłata pieniędzy oznacza utratę wszelkich zysków. 

Bardzo często atrakcyjne odsetki oferowane są tylko dla nowych klientów, zwłaszcza tych, którzy zdecydują się założyć w danym banku także konto osobiste. Duże znaczenie ma też kwota lokaty - wyższe oprocentowanie dotyczy głównie niższych sum, więc często wskazane jest podzielenie pieniędzy między różne instytucje. 

A teraz coś zaskakującego – oprocentowanie lokat nie zawsze wskazuje, która z nich jest najatrakcyjniejsza. Bardzo często wyższe odsetki można uzyskać tylko po spełnieniu dodatkowych warunków, np. założeniu rachunku osobistego czy sięgnięciu po kartę kredytową. Może się okazać, że koszty korzystania z tych produktów skutecznie „zjedzą” zyski z podwyższonego oprocentowania. 

lokata bankowa

Ranking lokat bankowych 

Poszukiwanie najatrakcyjniejszego depozytu na stronach internetowych poszczególnych banków nie ma większego sensu, szkoda czasu. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych serwisów, które przygotowują zestawienia w oparciu o różne kryteria, np. czas trwania lokaty, kwota depozytu itp. Wszechstronny ranking lokat bankowych znajdziesz na stronie https://www.najlepszekonto.pl/ranking-lokat-porownywarka.

Konto oszczędnościowe 

Rachunki oszczędnościowe, podobnie jak lokaty terminowe, służą do pomnażania pieniędzy. Najistotniejsza różnica tkwi w fakcie, że środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych dostępne są dla ich posiadacza w każdej chwili i to bez utraty naliczonych odsetek. W zamian za to jest inna „blokada”. Otóż, na ogół tylko jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje kilka złotych. 

Od tej reguły zdarzają się nieliczne wyjątki, można spotkać konta oszczędnościowe, z których możliwe jest wypłacanie pieniędzy dowolną ilość razy. Tym samym upodobniają się one do zwykłych rachunków osobistych. 

Druga istotna różnica, to kapitalizacja odsetek. O ile w przypadku lokat następuje ona w zdecydowanej większości przypadków na koniec okresu umownego, to na kontach oszczędnościowych odsetki są naliczane na koniec miesiąca i w kolejnym okresie także one „pracują” na zysk właściciela rachunku. 

Uważaj na super okazje 

Zastanawiając się nad wyborem lokaty, nie możesz kierować się tylko wysokością oprocentowania. Zwłaszcza, gdy odbiega ono bardzo znacznie od rynkowego standardu i na dodatek jest oferowane przez bliżej nieznane podmioty. Proponowanie bardzo wysokich odsetek powinno wzbudzić Twoją czujność, skłonić Cię do szczegółowego zapoznania się z warunkami oferty. Pamiętasz Amber Gold sprzed kilku lat, albo Bezpieczną Kasę Oszczędnościową z lat 90. XX w… Tysiące ludzi straciło oszczędności swojego życia, bo chcieli zyskać dużo więcej niż oferowały inne podmioty. 

Wybierając lokatę, patrz na czas jej obowiązywania (czy na pewno w tym okresie nie będą Ci potrzebne pieniądze, które na niej zdeponujesz?), wysokość oprocentowania, ale i na warunki dodatkowe, jakie trzeba spełnić, by je uzyskać. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO