Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Bieganie z psem – wszystko co musisz wiedzieć!

środa, 22 września 2021 09:10 / Autor: Radio eM
Bieganie z psem – wszystko co musisz wiedzieć!
Bieganie z psem – wszystko co musisz wiedzieć!
Radio eM
Radio eM

Chcesz zacząć regularnie biegać, ale nie możesz znaleźć motywacji i towarzysza? Istnieje spora szansa, że jesteś właścicielem psa i w tym momencie znalazłeś idealnego kompana! Co prawda, jeśli masz pieska małej rasy to może lepiej nie zabierać go na biegi długodystansowe. Ale faktem jest, że wiele psów uwielbia ruch i bieganie, więc czemu nie połączyć naszych treningów z radością zwierzaka, przy okazji też zaliczymy spacer z nim. Co więcej, pies wyjdzie z nami niezależnie od pogody co będzie stanowić dodatkową motywację do regularnych treningów! W tym wpisie przygotowaliśmy dla Was porady, jak porządnie przygotować się do takich treningów, aby były one przyjemne zarówno dla nas jak i dla naszego pupila. Jeśli chcesz nabyć w niższych cenach akcesoria do treningu albo zmniejszyć regularne wydatki związane z utrzymaniem Twojego pupila, to teraz Zooplus kod rabatowy pozwoli Ci nabyć przeróżne akcesoria dla zwierząt w promocyjnych cenach!

1.  Sprawdź czy Twój pies może biegać

Chociaż większość psów lubi ruch i zabawę, to nie każdy zwierzak będzie w stanie odbywać regularne treningi. Jeśli nie jesteś pewien czy Twój zwierzak ma predyspozycje zdrowotne do biegów długodystansowych to warto zabrać go do weterynarza, aby on to określił. Po osłuchaniu pracy jego serca, sprawdzeniu kondycji stawów i określeniu grubości tkanki tłuszczowej, łatwiej będzie podjąć decyzję co do wspólnych treningów. Pamiętajmy też, że psy, które na coś chorują, w tym na otyłość, nie powinny raczej dużo biegać. Nie powinno się również odbywać treningów z suczką, jeśli akurat ma ona cieczkę. Najlepiej jest również biegać już z dorosłymi psami, czyli kiedy skończą około 10 miesięcy. Jeśli nasz pies boi się wszystkiego, albo jest agresywny, to też czasem lepiej przemyśleć tą decyzję, łatwiej i bezpieczniej się biega z psami zdyscyplinowanymi. Pewne rasy mają też lepsze predyspozycje do pokonywania długich dystansów, jak na przykład husky czy owczarki niemieckie, ale również kundelki świetnie sobie zazwyczaj radzą. Najważniejsze jest to abyś obserwował psa podczas biegu, aby sprawdzić, jak sobie daje radę.

2.  Jak zacząć?

Lepiej od razy nie wyciągać naszego zwierzęcia na bieg niczym w maratonie. Podobnie jak w przypadku człowieka, musi się on na spokojnie przyzwyczaić do zwiększonej dawki ruchu. Dobrze jest zacząć od długich spacerów, które polepszają kondycję psa. Potem można przejść do truchtu i jeśli pies nie wykazuje niepokojących objawów to można zacząć biegać z nim na krótszych dystansach. Następnie stopniowo zwiększamy ilość kilometrów do ustalonego dystansu. Cały proces powinien zająć około paru tygodni. Na początku jednak zawsze warto zacząć od spaceru, który da pieskowi czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Pamiętaj również, aby biegać po miękkich nawierzchniach, asfalt niekorzystnie wpłynie na Twoje stawy, a u psów za to może wywołać oparzenia opuszków w cieplejsze dni.

3.  Odpowiedni sprzęt!

●    Szelki

Przed wspólnymi treningami musisz zadbać o komfort zarówno swój jak i zwierzaka. Przygotuj się tak jak na normalne bieganie, ubierając odpowiedni strój i sportowe buty z dobrą podeszwą. Dla zwierzaka niezbędne będą szelki. Zrezygnuj z obroży, bo podczas gwałtownych pociągnięć mogą ucierpieć jego kręgi szyjne. Wybierz szelki, które mają możliwość regulacji i ustaw je tak, aby pies nie mógł się z nich wywinąć, ale też by nie miał ograniczonej swobody ruchów. Warto również zwrócić uwagę czy szelki posiadają elementy odblaskowe, które pozwolą na bezpieczne bieganie po zmroku.

●    Smycz i pas do biegania

Najlepsza będzie smycz elastyczna, ale zarazem wytrzymała, posiadająca amortyzatory, które nie spowodują kontuzji u psa w razie nagłego zatrzymania. Smycz najlepiej będzie przymocować do specjalnego pasa do biegania, wykonanego z taśmy lub gumy, który powinien być dopasowany do opiekuna i znajdować się na całym obwodzie bioder. Większość pasów posiada również kieszonki, gdzie możemy wsadzić choćby smakołyki dla pupila.

●    Buty dla psa

Jeśli będziemy biegać po trudnym terenie, na przykład górzystym, warto zaopatrzyć się w buty dla psa. Przydadzą się w momencie, kiedy pies zrani się w opuszek. Taki but uniemożliwi zabrudzenie się rany i zmniejszy ryzyko wdania się niebezpiecznych infekcji. Większość butów posiada regulowany rzep i są wielokrotnego użytku

Pamiętaj również o zabraniu wody dla psa jak i preparatów na kleszcze i inne pasożyty.

●    Pokarm  

Pamiętajmy, że jeśli regularnie biegamy długie dystanse z psem to musimy odpowiednio też dopasować jego dietę. Przede wszystkim musi być ona bogata w białko i różne tłuszcze, które możemy znaleźć w specjalistycznych karmach dla aktywnych psów. Im większy wysiłek, tym stopniowo również powinniśmy zwiększać liczbę kalorii. Pamiętaj też, aby lepiej odczekać trochę z bieganiem po posiłku psa.

●    Czas na Ciebie!

Pamiętaj, że bieganie z psem niczym nie odbiega od samodzielnych treningów i musisz się tak samo do niego przygotować. Zaopatrz się w ubranie sportowe i buty z dobrze przystosowaną podeszwą. Nie zapomnij również o wodzie, którą najwygodniej będzie umieścić w plecaku biegowym. Warto również zainstalować aplikację, która będzie pomagała nam w mierzeniu czasu i tempa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO