Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Ciąża – najpiękniejszy moment w życiu przyszłej mamy. O wydarzeniu słów kilka

środa, 11 maja 2022 15:07 / Autor: Magdalena Nowak
Ciąża – najpiękniejszy moment w życiu przyszłej mamy. O wydarzeniu słów kilka
Ciąża – najpiękniejszy moment w życiu przyszłej mamy. O wydarzeniu słów kilka
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Każda szczęśliwa kobieta, która spodziewa się dziecka, przeżywa naraz wiele emocji. Jedną z przewyższających wszystkie inne jest niepohamowana niczym radość z powodu noszenia pod swym sercem nowego życia. Wiele matek wie, że prócz cudownych chwil, ciąża niesie ze sobą konsekwencje dla zdrowia i wyglądu – jedną z najczęstszych są rozstępy, które pojawiają się w miejscach szczególnie delikatnych na jakiekolwiek zmiany.

Aby odnieść sukces, musisz znać swojego wroga. Charakterystyka rozstępów

 Rozstępy najczęściej wiążą się ze zwiększeniem masy ciała – przy jej gwałtownym wzroście organizm nie nadąża z produkcją kolagenu; przez co dochodzi do zjawiska zerwania włókien elastylowych i kolagenowych, które składają się na strukturę skóry. Miejscami najczęściej narażonymi na powstawanie w nich rozstępów są uda i pośladki. W ciąży natomiast powstają po bokach brzucha, a także na piersiach. Nic w tym dziwnego – te dwa miejsca rosną przez cały okres ciąży; najczęściej jednak bardziej widoczne są w II trymestrze. Wyróżnia się dwie fazy tworzenia się rozstępów: zapalną i zanikową. Pierwsza faza charakteryzuje się czerwonymi bliznami, które znacząco widać na skórze; są na niej rozmieszczone równolegle. W kolejnej fazie następuje znaczne rozjaśnienie wcześniej czerwonych blizn; zmniejsza się ich widoczność, jednak są one nadal obecne na ludzkim ciele. Podczas całego procesu rozwoju płodu, gwałtownie zmienia się kobieca gospodarka hormonalna – synteza fibroblastów ulega zmniejszeniu, a jest ona nieodłączną częścią przy produkcji włókien kolagenowych. Dlatego przyszłe mamy są niezwykle narażone na tego typu uszkodzenia skóry. Posiadając wiedzę na temat powstawania rozstępów, jest się krok do przodu w skutecznym ich niwelowaniu.

Z rozstępami walcz jak tygrysica! O czym warto wiedzieć, podnosząc rękawicę?

Przede wszystkim, każda przyszła mamusia powinna być czujna! Nie można bowiem bagatelizować sygnałów, jakie daje ciało w postaci pierwszych, nawet najdrobniejszych, zmian skórnych. Istotna w całym procesie jest odpowiednia dieta, bogata przede wszystkim w liczne witaminy i składniki odżywcze. Świadome nawadnianie swojego organizmu wraz z dodatkową aktywnością fizyczną w ciągu dnia nie tylko mogą pomóc w zapobieganiu rozstępom, ale także sprawić, że kobieta będzie się czuła w swoim ciele o wiele lepiej. Warto ćwiczyć te partie ciała, które są najbardziej narażone na rozstępy – tym sposobem zwiększa się ilość produkowanych włókien kolagenowych, a jak doskonale wiemy, są one bardzo ważne! Wielu producentów bierze pod uwagę problemy przyszłych mam. Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży, można stracić pewność siebie – jednak coraz więcej sklepów posiada w swojej ofercie najlepsze kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej na uszkodzenia skóry. Są one dedykowane specjalnie dla ciężarnych. Jednym z topowych producentów kosmetyków dla kobiet będących w ciąży jest Beauty Mama. Warto zadbać nie tylko o swoje małe szczęście, lecz również o siebie – szczególnie w tak ważnym czasie. Zdrowa mama, zdrowy bobas!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO