Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Co robią płyny do dezynfekcji z naszymi dłońmi? Specjaliści wyjaśniają

czwartek, 10 września 2020 14:37 / Autor: Magdalena Nowak
Co robią płyny do dezynfekcji z naszymi dłońmi? Specjaliści wyjaśniają
Co robią płyny do dezynfekcji z naszymi dłońmi? Specjaliści wyjaśniają
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Częsta i odpowiednia higiena rąk pomaga zapobiegać przenoszeniu koronawirusa, jednak praktyka zapobiegawcza może również uszkodzić skórę. W ostatnim czasie coraz więcej osób zwraca się do dermatologów o poradę w związku z podrażnieniem skóry spowodowanym zwiększoną częstotliwością mycia rąk i nadużywania preparatów dezynfekujących. Stosowanie na skórę rąk detergentów czy płynów dezynfekujących może także zaostrzyć przebieg istniejących chorób skóry np. łuszczycy.

Mycie rąk mydłem lub silnymi środkami dezynfekującymi usuwa ze skóry naturalną warstwę lipidową, co może powodować podrażnienia, a nawet rozwój zapalenia skóry.

– W ostatnich miesiącach coraz częściej zgłaszają się do mojego gabinetu pacjenci z problemami skórnymi dłoni, ma to oczywiście związek z częstą ich dezynfekcją. Często są to osoby starsze, które mają skórę bardziej wysuszoną i wrażliwą. Miałam pacjentkę, której skóra była dosłownie poparzona. Płyny do dezynfekcji, muszą być na bazie alkoholu, bo inaczej nie spełniają swojej funkcji. Pamiętajmy jednak, aby nie wcierać ich mocno w skórę, ponieważ w ten sposób kaleczymy ją i robią się odczyny alergiczne. Z kolei gdy dojdzie na skórze do pęknięć czy spierzchnięć, takie miejsca będą narażone na łatwiejsze wnikanie różnego rodzaju alergenów i może dojść do wtórnej reakcji, która wymaga leczenia alergologicznego – mówi dr n. med. Jadwiga Matla -Stodolna, specjalista dermatolog.

– Należy pamiętać, aby wielokrotnie w ciągu dnia korzystać z różnego rodzaju kremów i balsamów nawilżających, zawierających glicerynę czy kwas hialuronowy, które regenerują i natłuszczają nasz naskórek. Skóra na rękach nie posiada gruczołów łojowych, więc tym bardziej wymaga częstego nawilżania i natłuszczania – dodaje specjalistka.

Dr Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatologii zauważa, że u osób, które wcześniej chorowały na choroby alergiczne skóry dłoni, problemy te się pogłębiły. – Tacy pacjenci powinni chodzić do sklepu czy w inne miejsca w rękawiczkach, ponieważ płyny do dezynfekcji nie są w takich przypadkach wskazane  – dodaje specjalistka.

Jak podkreślają lekarze mycie rąk z punktu widzenia zapobiegania suchości skóry dłoni jest ogólnie lepsze niż dezynfekcja rąk, szczególnie gdy po myciu zaaplikujemy krem nawilżający.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO