Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czajnik elektryczny czy gazowy? - co będzie tańsze

czwartek, 14 lipca 2022 13:47 / Autor: Jowita Plech
Czajnik elektryczny czy gazowy? - co będzie tańsze
Czajnik elektryczny czy gazowy? - co będzie tańsze
Jowita Plech
Jowita Plech

Czajnik elektryczny czy gazowy? Które rozwiązanie będzie tańsze? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu już teraz! 

  1. Czajnik elektryczny czy gazowy?
  2. Jakie zalety ma czajnik gazowy?
  3. Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny?

 

Dziś na rynku można znaleźć wiele czajników. Różnią się między sobą nie tylko rozmiarem czy sposobem podgrzewania wody, ale i designem. Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się czajniki tradycyjne lub elektryczne w stylu retro, które doskonale wpasowują się w wiele różnorodnych aranżacji kuchni. Zanim jednak zaczniesz szukać urządzeń, zwracając szczególną uwagę na ich wygląd, w pierwszej kolejności zdecyduj, które rozwiązanie wybrać: czajnik elektryczny czy gazowy?

Czajnik elektryczny czy gazowy?

Chcesz kupić czajnik, ale nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze? Lepszą opcją są czajniki tradycyjne czy elektryczne? Czym różnią się od siebie oba produkty? Czajniki klasyczne to rozwiązania charakteryzujące się specjalnym kształtem. Dziubek umieszcza się w takim miejscu, aby przelewanie z niego wody do naczynia było proste i komfortowe. Ponadto czajniki tradycyjne mają rączkę, dzięki której można go wygodnie złapać i trzymać. W trakcie gotowania wody na gazie czajniki klasyczne są w całości ogrzewane. Gorący zatem będzie ich spód, jak i ścianki. Według specjalistów taka sytuacja wiąże się niestety z pewnymi stratami energii. Dodatkowo woda podgrzewa się znacznie dłużej w przeciwieństwie do tej, którą przygotowujemy w czajnikach elektrycznych.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli ma się czajniki elektryczne. W tym przypadku nie podgrzewa się całego urządzenia, gdyż wodę doprowadza się do wrzenia za pośrednictwem grzałki spiralnej lub płytowej, którą umieszcza się w środku czajnika. Modele z grzałką spiralną są tańsze od tych, w których montuje się grzałkę płytową.

Czajniki klasyczne potrzebują kuchenki gazowej, aby móc zagotować wodę. Czajniki elektryczne natomiast wystarczy podłączyć za pomocą przewodu do prądu. A co w przypadku, gdy mamy płytę indukcyjną? Nie wszystkie nowoczesne czajniki na gaz będą działały na płycie indukcyjnej. W takim przypadku warto kupić czajniki indukcyjne – czyli modele z odpowiednio dostosowanym dnem do kuchenki indukcyjnej.

Jakie zalety ma czajnik gazowy?

Jakie zalety mają czajniki z gwizdkiem na gaz? Główną zaletą tradycyjnego czajnika jest przede wszystkim oszczędność prądu. A zatem sama jego eksploatacja jest tańsza w porównaniu z czajnikami elektrycznymi. Wadą natomiast jest czas pracy. Woda w czajniku tradycyjnym gotuje się znacznie dłużej niż w modelu elektrycznym. Dla wielu zainteresowanych czas pracy jest niestety ważnym czynnikiem i to właśnie z tego powodu niektórzy wybierają czajniki elektryczne.

Jest jednak możliwość przyspieszenia pracy. A mianowicie, jeśli masz płytę indukcyjną wraz z funkcją szybkiego grzania wody, jest szansa, że wybierając czajniki na płytę indukcyjną, czas gotowania wody będzie relatywnie krótszy.

Do zalet czajników na gaz zalicza się również dużą pojemność. Na rynku są dostępne modele o pojemności nawet 2-3 litrów, podczas gdy w elektrycznych pojemność ta wynosi z reguły 1,5 – 1,7 litrów. Plusem czajników na gaz jest oczywiście cena. Takie czajniki klasyczne są tańsze od elektrycznych. Dodatkowo solidne produkty będą służyć latami.

Na co zwrócić uwagę kupując czajniki elektryczne?

Interesują Cię czajniki elektryczne, ale nie wiesz, jaki model wybrać? W pierwszej kolejności zdecyduj, jaka grzałka będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Polecamy wybierać czajniki elektryczne z grzałką w formie płyty, gdyż spirala jest podatna na wiele czynników – na przykład osadzanie się kamienia czy awarie. Oczywiście, na płycie również będzie osadzał się kamień, ale z nim możemy łatwo sobie poradzić, używając specjalnych środków czyszczących.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając czajnik, jest moc czajnika i pojemność. Od mocy zależy, jak szybko zagotuje się woda. W przypadku pojemności natomiast do wyboru masz modele od 0,5 do 2 litrów. Większa pojemność będzie dobrym rozwiązaniem dla dużej rodziny. Jeśli chodzi o jedną osobę – wystarczy czajnik litrowy.

Kupując czajniki elektryczne, sprawdź także długość przewodu. Optymalna długość powinna wynosić nieco więcej niż 1 m. Jeśli przy przewodach jesteśmy, to warto wiedzieć, że na rynku można aktualnie znaleźć ciekawe czajniki bezprzewodowe. To modele składające się z podstawki zasilającej, którą należy podłączyć do prądu i dzbanka z grzałką. Jeśli zależy Ci na możliwości poruszania się z czajnikiem bez żadnych ograniczeń powodowanych przez przewód, gwarantujemy, że czajniki bezprzewodowe spełnią Twoje oczekiwania.

Z dodatkowych opcji możesz wybrać czajniki elektryczne z regulatorem temperatury, trybem podtrzymywania ciepła, ochroną przed przegrzaniem, wskaźnikiem poziomu wody czy automatycznym wyłącznikiem.

Oprócz ceny, warto również zwrócić uwagę na wygląd czajnika, ile trwa zagotowanie wody oraz bezpieczeństwo. Automatyczne wyłączanie w czajniku elektrycznym sprawia, że przy zagotowaniu wody nie trzeba pamiętać o wyłączeniu sprzętu. Jest to więc lepszy wybór niż czajnik tradycyjny, szczególnie że taki czajnik bezprzewodowy może być łatwo używany również przez najmłodszych oraz starsze osoby.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO